Fernando Ruiz, twórca Katy la Oruga, pozostawia wspaniałe dziedzictwo w meksykańskiej animacji


Fernando Ruiz, uważany za ojca animacji w Meksyku, był twórcą Katy la Oruga, postaci, która naznaczyła wielkie pokolenia


Fernando Ruiz jest uważany za ojca animacji w Meksyku, twórcę Katy la Oruga i Los Tres Reyes Magos. Artysta zmarł w wieku 79 lat, co potwierdziła jego córka.

„W imieniu dzieci i wnuków bardzo dziękuję. Mój ojciec zmarł na atak serca ”- relacjonowała jego córka María Ruiz w mediach społecznościowych.

Słowa płyną.

„Opłakujemy śmierć pioniera animacji w Meksyku: Fernando Ruiza Álvareza, który wyreżyserował pierwszy animowany meksykański film Los Tres Reyes Magos (1976).”Meksykański Instytut Kinematografii dołączył do kondolencji na Twitterze.

„Nasze dzieciństwo wiele zawdzięcza Fernando Ruizowi Álvarezowi (1941-2021), który wraz z Adolfo Torresem Portillo wyreżyserował pierwszy film animowany w Meksyku,  Los Tres Reyes Magos. Dziękujemy za twoją kreację, Fernando, zalążek dzisiejszej meksykańskiej animacji ”.

Od Katy la oruga do Disneya

Fernando Ruiz był pierwszym Meksykaninem, który pracował w Disney Studios jako asystent animacji przy filmie „La espada en la piedra / Miecz w kamieniu”, który ukazał się w 1963 roku.

  • W 1974 roku wraz z Adolfo Torres Portillo wyreżyserował pierwszy animowany film meksykański Los Tres Reyes Magos
  • Brał udział w projekcie UNICEF Los diez derechos del niño / Dziesięć praw dziecka, który dotarł na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes (1980)
  • W latach osiemdziesiątych wypuszczono Katy la oruga, która opowiada historię gąsienicy, która opuszcza swój dom, aby zobaczyć świat, zanim zamieni się w motyla.

Udostępnij
Sprawdź także  Artyści żegnają Gabriela Retesa, który zmarł 20 kwietnia.

Zostaw odpowiedź