Oto wszyscy nominowani do Premios Platino


Filmy takie jak “Nuevo Orden / Nowy porządek”, “El camino de Xico / Podróż Xico” czy “Ya no estoy aquí / Już mnie tu nie ma”  znajdują się na liście kandydatów do nagród


Nagrody Platino dla kina iberoamerykańskiego i audiowizualnego ogłosili finalistów VIII edycji, w której kolumbijskie „El olvido que seremos / Zostaniemy zapomnieni” Fernando Trueby i gwatemalskie „La llorona / Topielisko. Klątwa La Llorony” Jayro Busa występują jako faworyci z jedenastoma nominacjami każdy.

Obaj są nominowani do nagrody dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera, w której biorą udział także Icíar Bollaín za „La boda de Rosa” i Michel Franco za „Nuevo Orden / Nowy porządek”.

W sekcji telewizyjnej serial z największą liczbą nominacji to hiszpańska „Patria”, z pięcioma nominacjami, „Alguien tiene que morir / Ktoś musi umrzeć”, kolumbijska „El robo del siglo” i hiszpańska „La casa de papel / Dom z papieru” z czterema nominacjami.


Mejor Película Iberoamericana de Ficción / Najlepszy iberoamerykański film fabularny

  • El olvido que seremos
  • La llorona
  • Las niñas
  • Nuevo orden

Mejor dirección / Najlepsza reżyseria 

  • Fernando Trueba
  • Icíar Bollaín
  • Jayro Bustamante
  • Michel Franco

Mejor Guion / Najlepszy scenariusz

  • Crímenes de familia
  • El olvido que seremos
  • La llorona
  • Las niñas

Mejor Música Original / Najlepsza oryginalna muzyka

  • Akelarre
  • Canción sin nombre
  • El olvido que seremos
  • La llorona

Mejor Interpretación Masculina / Najlepszy występ męski

  • Miguel Ángel Solá
  • Javier Cámara
  • Diego Peretti
  • Alfredo Castro

Mejor Interpretación Femenina / Najlepszy występ żeński

  • Candela Peña
  • María Mercedes Coroy
  • Valeria Lois
  • Regina Casé

Mejor Interpretación Masculina de Reparto / Najlepszy drugoplanowy występ męski

  • Alfredo Castro
  • Julio Díaz
  • Jorge Román
  • Diego Boneta

Mejor Interpretación Femenina de Reparto / Najlepszy drugoplanowy występ żeński

  • Yanina Ávila
  • Kami Zea
  • Nathalie Poza
  • Sabrina de la Hoz

Mejor Película de Animación / Najlepszy film animowany

  • El camino de Xico
  • La gallina Turuleca
  • O pergamino vermelho
  • Un disfraz para Nicolás

Mejor Película Documental / Najlepszy film dokumentalny

  • Babenco
  • Cartas Mojadas
  • El agente Topo
  • El año del descubrimiento

Mejor Ópera Prima de Ficción Iberoamericana / Najlepszy pierwszy film fabularny iberoamerykański

  • Canción sin nombre
  • Las niñas
  • Matar a Pinochet
  • Matar a un muerto

Mejor Dirección de Montaje / Najlepszy montaż

  • El olvido que seremos
  • La llorona
  • Las niñas
  • Ya no estoy aquí

Mejor Dirección de Arte / Najlepszy kierunek artystyczny

  • Akelarre
  • El olvido que seremos
  • La llorona
  • Las niñas

Mejor Dirección de Fotografía / Najlepsze zdjęcia

  • Akelarre
  • El olvido que seremos
  • La llorona
  • Las niñas

Mejor Dirección de Sonido / Najlepszy dźwięk

  • Akelarre
  • El olvido que seremos
  • La llorona
  • Ya no estoy aquí

Premio PLATINO al Cine y Educación en Valores / Nagroda dla Wartości Kina i Edukacji

  • Adú
  • El Agente Topo
  • El olvido que seremos
  • Nuestras madres

Mejor Creador de Serie / Najlepszy twórca serialu

  • Álex de la Iglesia
  • Rodrigo Sorogoyen e Isabel Peña
  • Álex Pina
  • Aitor Gabilondo

Mejor Miniserie o Teleserie Cinematográfica Iberoamericana / Najlepszy iberoamerykański miniserial lub teleserial

  • Alguien tiene que morir / Ktoś musi umrzeć
  • Antidisturbios
  • El robo del siglo
  • Patria

Mejor Interpretación Femenina en Miniserie o Teleserie

  • Inma Cuesta (’El desorden que dejas')
  • Marcela Benjumea (’El robo del siglo')
  • Cecilia Suárez (’La casa de las flores')
  • Elena Irureta (’Patria')

Mejor Interpretación Masculina en Miniserie o Teleserie

  • Eduard Fernández (’30 monedas')
  • Alejandro Speitzer(’Alguien tiene que morir')
  • Andrés Parra (’El robo del siglo')
  • Álvaro Morte (’La casa de papel')

Mejor Interpretación Femenina de Reparto en Miniserie o Teleserie

  • Ester Expósito (’Alguien tiene que morir')
  • Najwa Nimri (’La casa de papel')
  • Susana Abaitua (’Patria')
  • Loreto Mauleón (’Patria')

Mejor Interpretación Masculina de Reparto en Miniserie o Teleserie

  • Ernesto Alterio (’Alguien tiene que morir')
  • Patrick Criado (’Antidisturbios')
  • Christian Tappan (’El robo del siglo')
  • Rodrigo de la Serna (’La casa de papel')
Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *