Książki Olgi Tokarczuk, które warto znać


O Oldze Tokarczuk, z wykształcenia psycholog, zrobiło się szczególnie głośno kiedy to 10 października 2019 roku otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Wtedy właśnie książki pisarki rozeszły się w księgarniach w mgnieniu oka, a obecnie uważa się ją za jedną z najwybitniejszych polskich autorek, która na swoim koncie posiada szeroką gamę cenionych nagród.

W związku z tym niewątpliwie warto jest pochylić się nad jej dziełami. Po jakie pozycje warto więc sięgnąć? 

Bieguni

„Bieguni” to dzieło uważane za jedno z najważniejszych w dorobku pisarki. Zostało one wydane w 2007 roku, a następnie doczekało się uhonorowania za pomocą  Nagrody Literackiej „Nike” oraz Międzynarodowej Nagrody Bookera. Głównym motywem powieści jest podróż człowieka przedstawiona poprzez kilka historii podróżników z rozmaitych miejsc. Tym co wyróżnia to dzieło jest przede wszystkim mistycyzm oraz niezwykle interesująco przedstawiona historia. 

Księgi Jakubowe

„Księgi Jakubowe” to kolejna pozycja, która doczekała się Literackiej Nagrody „Nike”. Olga Tokarczuk poświęciła jej wiele lat co zaowocowało książką na prawie tysiąc stron! Głównym bohaterem jest Jakub Frank – niezwykle charyzmatyczny Żyd, stawiający się w roli mesjasza. Jest to dzieło wybitne, które z nieco innej strony interpretuje historię, a w rezultacie wywołuje w czytelniku wiele refleksji i wpływa na zmianę perspektywy. 

Prawiek i inne czasy

Kolejną wartą uwagi pozycją jest „Prawie i inne czasy” i która obecnie stanowi jedno z najgłośniejszych dzieł polskiej pisarki. Autorka podejmuje tu przede wszystkim tematykę przemijania. Prawiek widniejący w tytule książki jest niczym innym jak wioską znajdującą się w centrum Polski i to właśnie tam toczą się losy bohaterów – kilku pokoleń różnych rodzin. Historia ta została doceniona zarówno w Polsce jak i za granicą. 

Dom dzienny, dom nocny

Dzieło pt. „Dom dzienny, dom nocny” jest jedną z bardziej wymagających książek, które wyszły spod pióra Olgi Tokarczuk. Niewątpliwie jednak stanowi pozycję, która jest warta przeczytania, ponieważ to właśnie w niej autorka poszukuje odpowiedzi na pytanie o sens życia. Akcja rozgrywa się w Nowej Rudzie, a całej historii towarzyszy mrok. Główną bohaterką natomiast jest kobieta, która wprowadza się do tej niewielkiej miejscowości i poznaje historie jej mieszkańców. Jeżeli więc zależy nam na zapoznaniu się z bardzo ambitnym dziełem – ta pozycja będzie idealna!

Sprawdź także  Jak się zaręczyć we włoskim stylu? „Zaręczony pogrąŻony” w Teatrze Komedia

Prowadź swój pług przez kości umarłych

Ta powieść Olgi Tokarczuk została zwłaszcza rozsławiona przez film Agnieszki Holland pt. „Pokot”, który stanowi jej ekranizację. Jest to trzymający w napięciu thriller opowiadający historię starszej pani – Janiny Duszejko, która zamieszkuje chatkę wraz ze swoimi psami. Pewnego dnia okolicą wstrząsa seria morderstw, w których ofiarami są myśliwi. Główna bohaterka dzieli się swoimi spostrzeżeniami na ten temat jednak zostają one zignorowane. W międzyczasie zbrodnie nabierają na sile i stają się coraz bardziej brutalne.

Opowiadania bizarne

Książka ta obejmuje kilka krótkich historii, które charakteryzują się nie tylko nieprzewidywalnością i grozą, ale również pięknem i nieszablonowością. Autorka poprzez każde z opowiadań skłania czytelnika do refleksji i wywołuje w nim szeroki wachlarz rozmaitych emocji. Książce nie brak motywu przemijania i śmierci, którym towarzyszy jednak niebanalny czarny humor. Olga Tokarczuk udowadnia tym, że jest mistrzynią krótkich form i doskonale się w nich odnajduje. 

Artykuł dzięki uprzejmości:

https://kartkazkalendarza.eu/

Udostępnij

Zostaw odpowiedź