Czy muzyka klasyczna jest nudna? Obalamy stereotyp!


Muzyka klasyczna – choć to tak ponadczasowy gatunek muzyczny, jej popularność w ostatnich czasach przeżywa kryzys. Coraz rzadziej słuchana, coraz częściej marginalizowana muzyka poważna odchodzi w zapomnienie, szczególnie wśród młodszych pokoleń. Można odnieść wrażenie, że współcześnie uznawana jest za nudną, monotonną, niezrozumiałą, a nawet niepotrzebną i można by przypuszczać, iż niedługo jej słuchalność całkiem zaniknie. Dlaczego tak się dzieje? Czy muzyka klasyczna naprawdę jest nudna? Jak i czy warto słuchać utworów, należących do tego gatunku muzycznego? Czytaj dalej!


Popularność muzyki klasycznej w obecnych czasach

Współcześnie muzyka klasyczna jest coraz rzadziej odtwarzana, zarówno w codziennych sytuacjach, jak i podczas szczególnych wydarzeń, a na jej krąg słuchaczy składa się w większości z osób starszych. Najnowsze badania pokazują, że stacja radiowa, poświęcona muzyce klasycznej, jest tą najmniej słuchaną, a wśród sprzedanych płyt, te, które zawierają utwory klasyczne, stanowią tylko 3%. Dzieje się tak przez stereotyp, który narósł wokół muzyki poważnej, a mianowicie, że jest nudna i monotonna. Stał się on tak powszechny, że większość społeczeństwa żyje w tym przekonaniu i już na samym początku skreśla ten rodzaj na rzecz innych, na przykład muzyki rozrywkowej. Podejście do oper, filharmonii czy baletu jest podobne – długie, nieciekawe, monotonne, przestarzałe. Ten stosunek do muzyki klasycznej wywodzi się z prostej jej nieznajomości i ślepemu podążaniu za powszechnie panującymi opiniami.

Muzyka klasyczna a młode pokolenie

Aby dostrzec piękno kompozycji klasycznych, trzeba się w nie zagłębić, na chwilę skupić podczas słuchania, a w dobie szybkiego rozwoju cywilizacyjnego i ciągłego zabiegania większość po prostu z tego rezygnuje. Postęp zmienił bardzo nie tylko jakość życia człowieka i jego samego, dlatego tendencje uciekania od muzyki klasycznej szczególnie mocno można zauważyć wśród ludzi młodych, zdecydowanie częściej wybierających żywe utwory muzyki rozrywkowej, której zakres jest bardzo szeroki i dopasowujący się do różnych gustów. Muzykę klasyczną ludzie młodzi uważają za niepotrzebną, nieciekawą i przestarzałą, za muzykę przeznaczoną dla seniorów. Często omijają filharmonie i opery, bo boją się nudy i że nie będą się potrafili odpowiednio tam zachować. Jednak ci, którzy zgłębili bardziej temat muzyki klasycznej, zakochali się w niej. Młode pokolenie wiele traci, ślepo podążając za opiniami ogółu.

Sprawdź także  Los Parras to kopia CNCO?

Czym jest muzyka klasyczna?

Mianem muzyki klasycznej formalnie określa się twórczość muzyczną z epoki klasycyzmu, czyli głównie utwory takich twórców jak Wolfgang Amadeusz Mozart, Joseph Haydn czy Ludwig van Beethoven. Jednakże terminem tym przyjęło się określać szerszy zakres kompozycji. Głównym czynnikiem, który definiuje muzykę poważną, jest instrumentarium. Bardzo charakterystyczne dla tego gatunku jest użycie różnego rodzaju instrumentów smyczkowych jak skrzypce, wiolonczela czy kontrabas. Muzyka klasyczna jest tworzona przede wszystkim do słuchania, ale towarzyszyła również podczas obrzędów religijnych, ludowych czy podczas produkcji filmowych.

muzyka klasyczna, muzyka poważna, nuty

Dlaczego muzyka poważna zasługuje na zainteresowanie i większą słuchalność?

Pierwszy kontakt z muzyką klasyczną faktycznie może nie być łatwy, szczególnie dla niewprawionego ucha, ale im dłużej się w nią zagłębia, tym większą jej wartość i wyjątkowość można odkryć. Utwory klasyczne są po prostu uniwersalne, ponadczasowe i łatwe w odbiorze, a ponadto wprowadzają w dobry nastrój i budzą w człowieku pozytywne emocje, a to wszystko bez użycia słów. Oprócz pięknego, kojącego brzmienia, słuchanie dzieł muzyków klasycznych niesie ze sobą szereg zalet. Wsłuchując się w muzykę poważną, można wspomóc rozwój inteligencji i koncentrację oraz zniwelować stres,  męczenie i bóle głowy. Zauważono też, że dzieci, które od najmłodszych lat mają styczność muzyką poważną lub uczą się gry na instrumentach, są bardziej otwarte i łatwiej nawiązują znajomości. Jednak przede wszystkim muzyka klasyczna ma wpływ na wrażliwość i rozwój kulturalny człowieka.

Utwory klasyczne, które powinien znać każdy

Jeśli te argumenty nie są wystarczające, by przekonać do zmiany nastawienia względem muzyki klasycznej, należy zadać sobie pytanie, czy kiedykolwiek, choć raz podjęło się próbę wsłuchania się w nią. Są utwory, które każdy choć raz powinien wysłuchać, bez względu na to, czy jest fanem muzyki klasycznej, czy nie. To prawdziwe klasyki, które często pojawiają się w filmach, bajkach czy reklamach, a duża część społeczeństwa nawet ich nie kojarzy. Dlatego ta lista zawiera utwory obowiązkowe do przesłuchania, ale tak, jak należy – w skupieniu, od początku do końca.

 • „Cztery pory roku” A. Vivaldi
 • „Sonata Księżycowa” L. V. Beethoven
 • „Dla Elizy” L. V. Beethoven
 • „Eine klaine Nachtmusik” W. A. Mozart
 • „Cwał Walkirii” R. Wagner
 • „Taniec wieszczki cukrowej” P. Czajkowski
 • „Jezioro Łabędzie” P. Czajkowski
 • „Etiuda c-moll Rewolucyjna” F. Chopin
 • „Alleluja z Oratorium Mesjasz” J. F. Handel
 • „Marsz żałobny” F. Chopin
 • „Lot trzmiela” Rimski-Korsakow
 • „Etiuda c-moll Rewolucyjna” F. Chopin
 • „Symfonia G-mol” W. A. Mozart
 • „Marzenie” Schumann.
Sprawdź także  David Otero i Cepeda mają projekt w swoich rękach

Koncerty Chopinowskie

Punktem obowiązkowym dla fanów muzyki poważnej są koncerty Chopinowskie. Gwarantuje on bez wątpienia niezwykłe wrażenia, gdyż nic nie może się równać z odgrywaniem utworów przez instrumenty muzyczne na żywo. W filharmonii człowiek może w skupieniu naprawdę wczuć się w przekaz melodii i rozkoszować się niezwykłym wykonaniem godnych podziwu utworów tak cenionego artysty, jakim był Fryderyk Chopin. Akustyka sali koncertowej oraz bliski kontakt słuchacza z artystami sprawiają, że muzyka klasyczna będzie niezapomnianym przeżyciem, nieporównywalnym z niczym innym.

muzyka klasyczna, orkiestra symfoniczna

Podsumowanie

Muzyka poważna jest w obecnych czasach niedoceniana, określana jako nudna i niezrozumiała. To stereotyp, który jest bezpodstawny i stworzony przez osoby, które nigdy nie zagłębiły się w ten rodzaj muzyczny. Muzyka klasyczna wymaga odrobiny skupienia, ale naprawdę warto poświęcić niewielką ilość uwagi, gdyż niesie ze sobą zalety, wartości i wrażenia niepodważalnie dobre i piękne, i z pewnością nie jest nudna!

Udostępnij

Zostaw odpowiedź