Coś poza 'Waka waka’. Kilka utwórów z Mistrzostw EUropy czy Mistrzostw Świata w piłce nożnej


Najlepsi artyści tworzą ścieżkę dźwiękową za każdym razem, gdy jest mundial


2010 był rokiem koronacji Hiszpanii na mistrzów świata. Przynajmniej w sporcie. Bramka Andrésa Iniesty na zawsze zmieniła historię kraju i ich drużyny, a wszyscy kojarzą ten rok z piosenką: Waka Waka  Shakiry.

Ale to nie jedyny hymn należący do Mistrzostw Świata czy Mistrzostw Europy, dwóch głównych piłkarskich mistrzostw, w których spotykają się najlepsi zawodnicy z każdego kraju.

Wavin’ flag – David Bisbal i K’naan

Być może trochę zapomniałeś o tym utworze, ale słuchając go ponownie, trudno go nie pamiętać. Była to kolejna piosenka, która uświetniła Mistrzostwa Świata 2010 w RPA, oparta na singlu pierwotnie wydanym rok wcześniej przez K’naan (pochodzącego z Somalii, ale znacjonalizowanego w Kanadzie).

Kampania prowadzona przez Coca-Colę uczyniła z niej oficjalną piosenkę na Mistrzostwa Świata, a wiele wersji zostało wydanych w językach różnych krajów uczestniczących w mistrzostwach. W Hiszpanii, wybrańcem był David Bisbal.

No hay 2 sin 3 (Gol) – Cali y El Dandee & David Bisbal

Yo te esperaré wywindowało duet utworzony przez braci Rengifo do sławy, a niewielu mogło się oprzeć intonowaniu ich muzyki. Z piosenki wcześniej skomponowanej, która miała służyć jako hymn piłki nożnej, Hiszpania po raz kolejny zaufała Bisbalowi, aby nadał temu tematowi szczególny akcent.

Przesłanie było jasne: po triumfie w RPA i Pucharze Europy 2008, k w Austrii i Szwajcarii, szkolona wówczas przez Vicente del Bosque kadra narodowa musiała sięgnąć po trzeci z rzędu tytuł. I tak było w rzeczywistości.

Dare (La la la) – Shakira

Na Mistrzostwach Świata 2014, które odbyły się w Brazylii, Shakira po raz kolejny była odpowiedzialna za stworzenie swojej oficjalnej piosenki. Ta z Barranquilla nagrała wersję użytą w turnieju wspólnie z Carlinhosem Brownem, autorem mitycznej piosenki Maria Caipirinha , i została wydana w języku angielskim i hiszpańskim.

La roja baila  – Sergio Ramos i Niña Pastori

W tym samym roku 2016 piosenka, którą wspierała hiszpańska drużyna, po raz pierwszy wyszła z ręki jednego z zawodników. Sergio Ramos odważył się zaśpiewać z Niñą Pastori, by zacząć tańczyć w „La Roja”. Oczywiście reakcje na efekt końcowy były bardzo zróżnicowane.

Sprawdź także  Disney +: „Conecta y canta” pod przewodnictwem Sebastiána Yatry

Juntos somos más – Yotuel, Beatriz Luengo i Lara Álvarez

A pięć lat po debiucie muzycznym Ramosa, w 2021 roku prezenterka telewizyjna debiutuje piosenką, która ma dopingować Hiszpanię na Euro. Lara Álvarez dołącza do pary (nie tylko muzycznej) utworzonej przez Yotuela i Beatriz Luengo, pokazuje swoje muzyczne talenty w tej piosence, która jest już najczęściej komentowana w tej edycji.

Forca – Nelly Furtado

Kto pamięta jeszcze ten utwór? Hymn Mistrzostw Europy w piłce nożnej 2004, które odbyły się w Portugalii. Jedna z tych piosenek, którą nuciło się przez długi czas.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź