El año de la furia

Rok furii (El año de la furia): co byś zrobił, gdyby w twoim kraju doszło do zamachu stanu?


Nowy film Rafy Russo, z udziałem Alberto Ammanna i Daniela Grao, wykorzystuje kontekst dyktatury Urugwaju, aby opowiedzieć nam uniwersalną historię


Jedną z największych zalet Roku Furii jest to, że jest to film uniwersalny. Historia sięga roku 1973, tego mrocznego okresu ołowiu, w którym Urugwaj przeszedł z demokratycznej oazy w Ameryce Łacińskiej do cierpienia z powodu rakotwórczej dyktatury wojskowej, która zakończyła wolność milionów ludzi. Reżyser Rafa Russo uznał, że ten kontekst jest pretekstem do opowieści o tym, jak życie grupy ludzi podupada z powodu niesprawiedliwości i strachu.

Byłem zainteresowany opowiedzeniem filmu o preludium do horroru” – wyjaśnia reżyser. „To ciekawszy temat niż opowiadanie o samym horrorze. Urugwaj fascynował mnie, ponieważ zawsze był krajem, który był na czele praw człowieka i progresywizmu, a nagle prześlizgnął się przez przepaść totalitaryzmu”. Być może to właśnie ta uniwersalność sprawia, że ​​wszystko, co widzimy w Roku furii, jest tak codzienne, tak bliskie, tak realne.

Film przedstawia historię dwóch scenarzystów telewizyjnego programu komediowego, którzy widzą, jak ich twórcza wolność jest ograniczana żelaznym narzucaniem idei dyktowanych przez najwyższe szczeble dowództwa wojskowego. Walka Urugwajskich Sił Zbrojnych z ruchem Tupamaro była nieustępliwa, a każdy bliski rewolucyjnym ideom, lewicowiec lub po prostu przeciwnik militaryzmu był represjonowany, czasami „znikał”. Sytuacja niepewności i chaosu, którą niestety można ekstrapolować na każdy rodzaj dyktatury.


El año de la furia
El año de la furia – zdjęcie promocyjne

Humanizm a barbarzyństwo

Alberto Ammann (Narcos) gra Diego, jednego z bohaterów. Z papierosem w jednej ręce i kumplem w drugiej, aktor z Kordowa – z argentyńskiej Kordoby – uważa, że ​​jeśli spojrzymy na historię, Rok Furii mógłby być filmem osadzonym w hiszpańskiej wojnie domowej, w dyktaturze argentyńskiej, brazylijskiej, chilijskiej lub Nikaragui. „Widzimy, jak ludzie reagują na sytuację, w której naruszane są nasze prawa konstytucyjne, jesteśmy osaczani a ludzie myślący konkretnie są prześladowani.”, wyjaśnia ze swoim silnym argentyńskim akcentem.

Sprawdź także  Umiera hiszpański piosenkarz Pau Donés z grupy Jarabe de Palo

„Nie wiem, jak zachowałby się człowiek w tych ekstremalnych okolicznościach” – odpowiada Ammann, chociaż uważa, że ​​najprawdopodobniej zrobiłby to samo, co Diego, jego postać: „Dlatego myślę, że mnie reprezentuje. Tak bardzo interesowało mnie, że ludzie zadają sobie pytanie: „Co bym zrobił w takiej sytuacji ja, który nie jestem stowarzyszony z żadną partią ani nie jestem częścią politycznego ruchu społecznego”, gdzie to nie jest moja sprawa Większość ludzie patrzą na politykę z dość dużym dystansem, głosują tak, ale nie biorą udziału partycypacyjnego, dlatego interesowało mnie, by ludzie czuli się zidentyfikowani i zadawali sobie pytania.


El año de la furia

Uniwersalność strachu

Trudno nie zadawać pytań, gdy mamy do czynienia z „preludium do horroru”, bo Rafa Russo definiuje kontekst, który przedstawia w swoim filmie. Zdecydował się postawić na introspekcję bohaterów i przedstawiać ich problemy; jak każdy patrzy na strach i postępuje zgodnie ze swoimi mocnymi lub słabymi stronami.

„Kraj nie ma znaczenia: mówimy o kilku komikach, dla których cień cenzury jest pierwszym ostrzeżeniem przed tym, co nadchodzi” – wyjaśnia Daniel Grao, inny z bohaterów, który gra wojskowego stojącego z boku. – „ Uważam, że moja postać odzwierciedla to, że musimy wziąć pod uwagę to, czego zawsze nas nauczyli, do czego jesteś szkolony społecznie i rodzinnie oraz potrzebę rozejrzenia się i sprawdzenia, czy to szkodzi” – wyjaśnia aktor.

„Czasami ktoś jest na automatycznym pilocie, zaprogramowany. W Rojasie [jego bohaterze] widzimy wyszkolonego psa, który zaczyna wątpić i ostatecznie eksploduje. Pokazuje wszystkie wątpliwości i strach. W istocie nie ma stron, ale jest człowiek z wątpliwościami i lękami. Wszyscy wierzymy, że znamy prawdę i że nasza pozycja jest idealna. I coś tak wielkiego ogarnia cały świat. Ostatecznie to, co kocham w tym filmie, to wizja, która Rafa podaje mu: z codziennego mikroświata buduje coś społecznie olbrzymiego”

Sprawdź także  Maite Perroni i Mauricio Ochmann zagraja razem w filmie


Sam Rafa Russo definiuje to lepiej niż ktokolwiek inny : „Byłem zainteresowany opowiedzeniem z punktu widzenia ludzi na ulicy, jak stopniowo kula strachu paraliżuje społeczeństwo na wszystkich poziomach i przenika wszystko, aż nikt nie może zostać usunięty W pewnym sensie relacje społeczne, zawodowe i miłosne; na wszystko wpływa to stopniowe zmniejszanie się wolności ”.

Rok furii trafi do kin w Hiszpanii 28 maja 2021 roku. Film wyreżyserował Rafa Russo, z udziałem Alberto AmmamnaJoaquína FurrielaDaniela Grao , Martiny Gusman , Sary Sálamo i Maribel Verdú.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź