Kolumbia: Shakira, Karol G, Juanes i Camilo przemawiają w imieniu swojego kraju


Gwiazdy opowiedziały się na portalach społecznościowych na korzyść mieszkańców Kolumbii, prosząc władze o zagwarantowanie obywatelom praw człowieka


Po protestach przeciwko prawu podatkowemu w Kolumbii, gdzie kolumbijscy protestujący padli ofiarą przemocy i nadużyć policji, znane osobistości, takie jak Shakira, Juanes, Karol G, Camilo i J Balvin, opowiedziały się za ludnością Kolumbii w sieciach społecznościowych, prosząc władze o zagwarantowanie obywatelom praw człowieka.

„Niedopuszczalne jest, aby matka straciła swoje jedyne dziecko w wyniku brutalności. I że osiemnastu innym osobom odebrano życie w pokojowym proteście. Kule nigdy nie będą w stanie uciszyć głosu osób cierpiących. I ważne jest, abyśmy nie byli głuchoniemi na nasze własne wrzaski. Proszę rząd mojego kraju o podjęcie pilnych działań, ZATRZYMAJ TERAZ łamanie praw człowieka i przywróć wartość ludzkiego życia ponad wszelki interes polityczny ”- napisała Shakira na Instagramie.Najbardziej świadoma tego, co dzieje się w jego kraju od początku marszów jest Karol G. Podczas demonstracji obywatele uchwycili słowo „bichota”, tytuł jej piosenki, jako identyfikator, z którym walczy. arbitralność złego rządu może uważać się za „bichota”.

„Potrzebujemy pomocy międzynarodowej !!!! @onuhumanrights @onu_derechos @onu_es @hrw_espanol W moim kraju władze nadużywają władzy, zabijając niewinnych ludzi, którzy maszerują w obronie naszych praw !!!!!!! #SOSCOLOMBIA. Dla wszystkich moich kolegów z Kolumbii to nie jest polityka, to jest życie obywateli naszego kraju !!! Musimy uzyskać niezbędną uwagę, aby otrzymać pomoc ”- powiedziała Kolumbijka na Twitterze.Camilo ze swojej strony powiedział: „W Kolumbii władze mordują tych, którzy wyszli demonstrować! Koniec z brutalnością policji i bezkarnością dla tych, którzy do tego dopuszczają! Pokaż się przez to, co robisz! Udostępniaj, publikuj ponownie i pokazuj, co dzieje się w moim kraju! ”.

Juanes powiedział na Twitterze: „To, co dzieje się dzisiaj w Kolumbii, to cos co zbiera się od wielu lat, przywiodły nas tutaj nierówności społeczne, brak szans i wiele innych zmiennych. Szczególnie proszę prezydenta @IvanDuque i rząd Kolumbii o ochronę życia demonstrantów poprzez powstrzymanie przemocy i zagwarantowanie im praw człowieka. Muszą być inne sposoby ”. Kilka godzin wcześniej powiedział: „Kolumbia, wzywajmy do spokoju, pokoju, stłumienia przemocy i zadbajmy o życie. Zawsze mamy słowo, aby przemienić się bez niszczenia siebie”.J Balvin dodał również swój głos, aby powstrzymać brutalność policji: „Kiedy odzyskamy morale, prawdopodobnie odzyskamy La Paz. Ale nasi zmarli nigdy. Nie dla przemocy. !!! ”. W swoich relacjach na Instagramie, podobnie jak Karol G, dzieli się filmami przedstawiającymi atak policji na protestujących.

Inni Kolumbijczycy, tacy jak Carlos Vives, Mike Bahía, Greeicy, Pitizion i Jordy Jill wypowiedzieli się w tej sprawie po represjach wobec obywateli ich kraju.

Maluma również zajął stanowisko w tej sprawie, ale był bardziej krytykowany niż jego koledzy, o których mowa powyżej, za wypowiadanie się do tej pory, po kilku dniach marszów. Ponadto użytkownicy źle przyjęli jego komentarze za skupienie się w swoim wystąpieniu na wandalizmie, gdy zgony obywateli były zgłaszane tylko z powodu demonstracji.

Sofía Vergara była również krytykowana za brak stanowiska lub empatię dla swoich rodaków, aktorka opublikowała tylko niektóre aspekty swojego codziennego życia w ciągu ostatnich kilku godzin.


Protesty

Masowe protesty rozpoczęły się w Kolumbii w zeszłym tygodniu. Tysiące ludzi odpowiedziało na wezwanie największych kolumbijskich związków zawodowych, by zaprotestować przeciwko zapowiadanej przez prezydenta Ivana Duque podwyżce podatków.

Zmiany miały obejmować podwyżkę podatku dochodowego dla osób fizycznych i przedsiębiorstw oraz rozszerzenie listy towarów objętych podatkiem VAT. Rząd uzasadniał podwyżkę głębokim deficytem finansów publicznych powstałym wskutek pandemii COVID-19 i towarzyszącym jej kryzysem gospodarczym.

W trakcie demonstracji dochodziło do starć z policją. Według kolumbijskiego rzecznika praw człowieka w ciągu pięciu dni zamieszek zginęło 18 cywilów i jeden funkcjonariusz. Prokuratura poinformowała tymczasem w niedzielę o 14 zabitych. Miejscowe grupy praw człowieka donoszą o ponad 20 ofiarach śmiertelnych. Media informują również o wielu rannych, w tym kilkudziesięciu policjantach.

W swoim sprawozdaniu Pozarządowa organizacja ONG Temblores odnotowała, że policja miała dopuścić się także prawie 200 aktów przemocy wobec protestujących obywateli oraz zatrzymać bezprawnie 761 osób.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *