Pompy hydrauliczne – kluczowy podzespół maszyn budowlanych

Hydraulika siłowa to technologia, która od kilku lat stała się niezastąpiona w mechanizmie maszyn budowlanych, rolniczych, górniczych i wielu innych. Układ hydrauliczny oferuje szereg zalet, dzięki którym praca stała się dużo łatwiejsza i szybciej realizowana. Przede wszystkim hydraulika siłowa pozwala na podnoszenie kilkutonowych ładunków, a dodatkowo operowanie maszyną z niezwykłą dokładnością. Wyróżnia się także dużą wytrzymałością, dzięki czemu od nowości takie maszyny są w stanie przepracować wiele tysięcy godzin, zanim podzespoły zaczną ulegać uszkodzeniom.

Podstawowym i najważniejszym elementem układu hydraulicznego jest pompa hydrauliczna. Odpowiada ona za dostarczenie pod odpowiednim ciśnieniem cieczy roboczej do odbiornika np. siłownika hydraulicznego. Pompa hydrauliczna charakteryzuje się nieustanną pracą od chwili włączenia maszyny, aż do jej wyłączenia, co sprawia, że jest ona cały czas eksploatowana i narażona na uszkodzenia. Każda awaria maszyny to dla właściciela firmy ogromny problem. Nie dość, że jest on narażony na kary finansowe, które mogą wyniknąć z niedotrzymania terminu wykonania prac, to często okazuje się, że pompa jest tak poważnie uszkodzona, że pozostaje już tylko jej wymiana. Koszt nowej pompy to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych netto. Najlepszym rozwiązaniem jest stała współpraca z serwisem hydraulicznym i poddawanie pompy regularnym serwisom. Doświadczeni serwisanci dokładnie przyjrzą się konkretnemu podzespołowi i wykryją nawet niewielkie uszkodzenie. Dzięki temu w porę naprawią element, zanim doprowadzi on do poważnych awarii. Takie działanie, oprócz uniknięcia awarii, pozwoli także znacznie wydłużyć żywotność maszyny. Wybierając serwis, warto jedynie zwrócić uwagę, czy zatrudnia on fachowców od konkretnego elementu hydrauliki siłowej, np.: silników hydraulicznych, siłowników, pomp czy rozdzielaczy.

Pompy hydrauliczne – jakie pompy hydrauliczne są najczęściej stosowane?

Regeneracja pomp hydraulicznych to jedna z najbardziej wymagających usług z zakresu hydrauliki siłowej. Niemal każda pompa hydrauliczna różni się od siebie, ponieważ są różne rodzaje, liczni producenci oraz zmienne konstrukcje pomp. Z tego powodu bez doświadczenia i znajomości tego podzespołu regeneracja pomp hydraulicznych jest skomplikowanym zadaniem. Na przykład naprawa pomp hydraulicznych tłoczkowych jest jedną z najtrudniejszych, a jednocześnie pompy te są najczęściej stosowane, ponieważ są bardzo wydajne i pracują z dużą precyzją i siłą. Z kolei pompy zębate stosowane są wtedy, kiedy wymagana jest trwałość, ponieważ od maszyny wymaga się ogromnych osiągów, lub jedynie w formie systemu dodatkowego. Naprawa pomp hydraulicznych to bardzo wymagające zadanie i powinno być wykonane przez doświadczony serwis i fachowców.

Sprawdź także  Pożyczka w Citi Banku

Regeneracja pomp hydraulicznych – jaki serwis wybrać

Jeżeli maszyna ulegnie awarii, mamy do wyboru kilka możliwości rozwiązania tego problemu. Przede wszystkim pierwszym i najtańszym rozwiązaniem staje się regeneracja pomp hydraulicznych. W tym przypadku należy jednak dobrze wybrać serwis, tak aby zapewnił nam pełen zakres usług. Oznacza to, że po ustaleniu przyczyny awarii, serwis powinien przedstawić zakres prac oraz wycenę usługi i wspólnie z nami podjąć decyzję dla nas najkorzystniejszą. Po dokonanej regeneracji serwisanci powinni przetestować naprawiony podzespół, aby upewnić się, że regeneracja została przeprowadzona prawidłowo.

Awaria pomp hydraulicznych – jak szybko przywrócić maszynę do pracy

Innym rozwiązaniem problemu awarii pompy może być zakup nowej pompy hydraulicznej. Koszy takiej pompy prosto od producenta to jednak koszt sięgający nawet 22 tysięcy złotych netto, a poza tym trzeba jeszcze pamiętać, że zanim pompa zostanie sprowadzona z innego kraju, minie kilka tygodni. Takie rozwiązanie zapewnia zaś największą gwarancję, że maszyna będzie pracować bezawaryjnie, co wpłynie pozytywnie na żywotność poszczególnych elementów. Możemy zdecydować się również na zakup używanej i zregenerowanej pompy. To również bardzo dobre rozwiązanie, a dodatkowo sprzedawca zapewnia co najmniej 6 miesięcy gwarancji.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Udostępnij

Zostaw odpowiedź