`Nevenka': prawdziwy przypadek molestowania seksualnego w Ponferradzie z premierowego filmu dokumentalnego Netflix


 Nevenka Fernández, pokrzywdzona w pierwszej w Hiszpanii zakończonej sukcesem sprawie o molestowanie seksualne przeciw politykowi


26 marca 2001 r . radna skarbu Ponferrady Nevenka Fernández publicznie potępiła burmistrza PP Ismaela Álvareza za molestowanie seksualne. „ Mam 26 lat i godność ” – zapewniła tego dnia na oczach wielu dziennikarzy. W tamtym czasie tego typu oskarżenia nie były powszechne.

20 lat po tym, co się stało, Netflix podejmuje sprawę w serialu dokumentalnym Nevenka , gdy główna bohaterka przerywa milczenie


Prawdziwy przypadek Nevenki Fernández

Wyrok ten, poznany 30 maja 2002 r., nałożył na jej byłego chłopaka, byłego burmistrza Ponferrady Ismaela Álvareza, minimalny wyrok, ale sprawa przeszła do historii: po raz pierwszy hiszpański polityk został skazany za molestowanie seksualne.

Ismael Álvarez został skazany przez Sąd Najwyższy Kastylii i León na dziewięć miesięcy więzienia, grzywnę w wysokości 6480 euro i odszkodowanie dla ofiary w wysokości 12 000 euro za molestowanie seksualne. Ismael Álvarez z własnej woli zrezygnował ze stanowiska burmistrza Ponferrady w tym samym dniu, w którym ogłoszono wyrok, ani PP nie prosiła go o to, ani żadne prawo tego nie wymagało.

Nevenka wygrała bitwę sądową, ale przegrała walkę społeczną. Po skardze trudno jej było znaleźć pracę w Hiszpanii i ostatecznie zdecydował się przenieść do Londynu, podczas gdy Álvarez pozostał w Ponferradzie i ponownie startował w wyborach samorządowych w 2011 roku, uzyskując 5719 głosów, pięciu radnych i 16,53% wsparcie. Była to trzecia najczęściej wybierana siła polityczna, a napięty wynik polityczny dał mu decydującą rolę w kształtowaniu urzędu burmistrza.

Dokument zagłębia się w krótki sentymentalny związek, jaki bohaterka miała z Álvarezem, i jej mękę po zerwaniu z nim, kiedy zaczął ją nękać, grozić i publicznie dyskredytować jako profesjonalistkę. Przypomni również skargę, proces i społeczne potępienie, jakiego doznała Fernández (także ze strony współpracowników), które zmusiły ją do opuszczenia Hiszpanii.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *