Umiera Johnny Pacheco, legendarny muzyk salsy


Johnny Pacheco skomponował ponad 150 piosenek, które z czasem stały się klasykami


Legendarny muzyk salsy  Johnny Pacheco zmarł w poniedziałek w wieku 85 lat w szpitalu w Nowym Jorku po hospitalizacji z powodu zapalenia płuc. 

Johnny Pacheco urodził  się na Dominikanie w marcu 1935 roku, ale większość życia spędził w Nowym Jorku. Ale niewątpliwie jednym z jego wielkich osiągnięć było bycie jednym z twórców wielkiej grupy Fania All Star , która eksperymentowała z różnymi gatunkami muzyki latynoskiej i składała się z najbardziej rozpoznawalnych artystów Fania RecordsWedług agencji EFE , Pacheco został uznany za Ojca Chrzestnego Salsy i skomponował ponad 150 piosenek, z których wiele stało się klasykami, jak La Dicha Mía, Quítate Tu Pa’Ponerme Yo, Acuyuye, El Faisán i El Rey De La Puntualidad.

„Juan Zacarías Pacheco Knnipping, prawdziwe nazwisko Johnny Pacheco, odziedziczył pasję, jaką jego ojciec, Rafael Azarías Pacheco – lider i klarnecista grupy Santa Cecilia Orchestra – miał dla muzyki.  W wieku 11 lat przeniósł się z rodziną do Nowego Jorku , gdzie mógł kontynuować naukę gry na perkusji muzycznej w Julliard School i został najlepszym perkusistą swoich czasów ”- podkreśliła agencja.


JOHNNY PACHECO I FANIA RECORDS …

Jego początki w muzyce sięgają wczesnych lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy postanowił założyć swoją orkiestrę Pacheco y su Charanga, której udało się podbić duży rynek latynoamerykański. W 1963 roku  wraz z Jerrym Massucci założył wytwórnię Fania Records. 

Należy zauważyć, że Johnny Pacheco był dyrektorem wykonawczym, dyrektorem kreatywnym i producentem muzycznym Fania Records, w skład której wchodzili tacy artyści jak  Héctor Lavoe, Ray Barretto, Bobby Valentín i Rubén Blades. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *