Jeśli twoje dziecko polubiło Beth Harmon to może warto zainteresować je szachami?


W październiku 2020 roku polski arcymistrz Jan-Krzysztof Duda wygrał w partii klasycznej z obecnym mistrzem świata Magnusem Carlsenem i przerwał jego dwuletnią passę bez porażki. Pomimo tego nawet w Polsce znacznie więcej dla popularyzacji szachów zrobił serial „Gambit królowej”. Tytułowa bohaterka Beth Harmon jest szachistką o nieprzeciętnych zdolnościach. Popularność serialu Netflixa sprawiła, że szachy stały się częścią kultury masowej, a tytułowa bohaterka może stać się inspiracją dla młodego pokolenia.


Korzyści wynikające z gry w szachy

Wiele młodych osób po obejrzeniu serialu będzie chciało wzbogacić swoją wiedzę o szachach oraz samemu spróbować się przy szachownicy. Warto pomóc dziecku w tej dziedzinie, ponieważ łączy się ona z szeregiem korzyści. Przede wszystkim uczy ona analitycznego myślenia, które przydaje się w wielu dziedzinach życia. Oprócz tego daje możliwość rywalizacji oraz uczy tego, że osiągnięcie sukcesu wymaga dużo pokory, a porażki są częścią dojścia do samego szczytu. Szachy są połączeniem matematyki i sztuki, wymagają zarówno analityki, jak i wyobraźni. Te wszystkie cechy sprawiają, że królewska gra jest tak wartościowa dla młodego umysłu.

Szachy po poznaniu Beth Harmon

Ogromny sukces twórców „Gambitu Królowej” oraz samego Netflixa wynika nie tylko z tego, że dzieło zostało obejrzane przez fanów szachów, ale właśnie to, że cieszy się ono niesłabnącą popularnością wśród osób, które nie znają nawet zasad tej gry. Pokazanie zalet tej dyscypliny sprawia, że łatwiej będzie przekonać do gry osobę, która jest już po seansie serialu. W jaki sposób utrzymać zainteresowanieszachami? Przede wszystkim warto zauważyć, że im więcej się gra w królewską grę, tym jest ona ciekawsza. Przy pierwszych krokach na szachownicy poszukiwany i wykonywany jest ruch, który w tym momencie wydaje się najlepszy. Odbywa się to bez strategii i myślenia długofalowego. Potem dochodzą elementy taktyki i wieloruchowych kombinacji. Dopiero wtedy szachy całkowicie pochłaniają i na tym etapie często trudno obyć się bez tej rywalizacji. Wydaje się, że staje się ono częścią krwioobiegu.

W jaki sposób wzbudzić i utrzymać zainteresowanie szachami u dziecka?

Zainteresowanie szachami rozwija się wraz z samą grą. Ważne jest również, żeby nie zniechęcić dziecka ciągłymi przegranymi. Może czasem warto dać mu wygrać, żeby mogło ono poczuć smak zwycięstwa. Jednocześnie już na wczesnym etapie warto wskazywać na złożoność gry. Ilość kombinacji zawsze budzi szacunek u osób, które się tym nie zajmują. Wielu wybitnych szachistów posiada ciekawe życiorysy i (zależnie od wieku) być może warto zapoznać z nimi dziecko.

Beth Harmon to dobry początek, ale być może warto wspomnieć o sukcesach Polaków (np. Duda lub Rubinstein) lub ciekawych postaciach tej dyscypliny (np. Tal czy Kasparov). Obecnie coraz popularniejsze stają się transmisje szachowe oraz kanały na YouTube, które zajmują się tą tematyką. One również mogą wzbudzić dodatkowe zainteresowanie. Najważniejsze jest jednak to, żeby spędzać przy szachownicy odpowiednią ilość czasu. Niech to będzie najpierw zabawa i rywalizacja. Ta druga jest właśnie paliwem napędowym do pobudzenia ciekawości. Przecież dzieci uwielbiają rywalizować.

Różne sposoby rywalizacji przy szachownicy jako sposób na utrzymanie uwagi dziecka

Istotne jest, żeby dziecko spróbowało różnych form rywalizacji w ramach partii szachowych. Nic nie zastąpi czasu spędzonego przy drewnianej szachownicy, ale warto pamiętać, że Internet pozwala na znalezienie odpowiedniego przeciwnika z całego świata w dowolnym momencie. Dziecko powinno spróbować obydwóch form rozgrywki. Doskonałym przeżyciem może być zapisanie pociechy na turniej szachowy. Może nie od razu (żeby nie zniechęcić wynikami), ale po pewnych postępach powinien to być odpowiedni wybór. Szczególnie że turniej wiąże się nieraz ze zdobywaniem nagród oraz dodatkowo zwiększa rangę każdej wygranej, a więc sprawia, że zwycięstwo smakuje jeszcze bardziej.

Autor artykułu PlanetaDziecka.pl

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *