Latin Grammy 2020: Alejandro Fernández, Camilo i zwycięzcy wieczoru


Wirtualną ceremonię poprowadzili Yalitza Aparicio, Ana Brenda i Víctor Manuelle


Pod hasłem „Muzyka nas uczłowiecza” w ten czwartek odbyły się doroczne Latin Grammy 2020, noc, w której głównym gospodarzem był reggaeton. Wirtualną ceremonię, która nie miała tradycyjnego czerwonego dywanu z powodu pandemii COVID-19, poprowadzili: Yalitza Aparicio, Ana Brenda i Víctor Manuelle (który zmienił Carlosa).

Yalitza, w swojej premierze jako gospodyni tego typu imprezy, stała się trendem w sieciach społecznościowych, gdzie ludzie opisywali ją jako najlepiej ubraną tej nocy. Aktorka i aktywistka z Oaxaca miała na sobie szarą sukienkę zaprojektowaną przez Brazylijczyka Vitora Zerbinato. Inne gwiazdy, które wręczyły niektóre nagrody, to m. in. artyści: Sebastián Yatra i Natalia Jiménez.Wieczór wypełniła nostalgia, gdy Lupita Infante, wnuczka tzw. „Ídolo del pueblo – Idola ludu” Pedro Infante, złożyła mu hołd śpiewając „Amorcito corazón”. Uhonorowani zostali także Roberto Carlos, Julio Iglesias i Juan Luis Guerra.

Na początku ceremonii J Balvin wygrał swoją pierwszą latynoską nagrodę Grammy tego wieczoru dla najlepszego albumu muzyki miejskiej/urban za „Colores” i zadedykował ją swojej rodzinnej Kolumbii i krajom obecnie dotkniętym przez huragan Eta. „Świat potrzebuje w tym czasie kolorów” – powiedział Balvin, odbierając nagrodę kilka godzin po tym, jak Bad Bunny, Residente, Rosalía i Ozuna zostali nagrodzeni w innych sekcjach muzyki miejskiej/urban podczas tak zwanej Premiere Latin Grammy.

Niewątpliwie noc oznaczała powrót Alejandro Fernándeza, gdyż artysta z Jalisco zdobył statuetkę w kategorii Best Ranchera Music Album za swój najnowszy materiał „Hecho en México”, w którym występują duety z Christianem Nodalem i Caliber 50, którzy wykonali także odpowiednio utwory „Más no puedo” i “Decepciones”.

Nagranie roku przypadło Hiszpanowi Alejandro Sanzowi za album „Contigo”. Statuetkę w kategorii Najlepsza piosenka pop otrzymał Camilo za piosenkę „Tutu”. W kategorii Najlepsza Piosenka Tropikalna (nagroda kompozytorów) otrzymali Carlos Vives i Rublén Blades za „Canción para Rubén”. Kany García wygrała kategorię dla najlepszego albumu piosenkarza i autora piosenek za „Mesa para dos”, a Kolumbijczyk Mike Bahía został uznany za najlepszego nowego artysty. Piosenka roku trafiła do Residente za piosenkę „René”, który wskazał, że „stworzyłem tę piosenkę bez strachu”.

Z powodu pandemii w tym roku Nagrody za Doskonałość i Zarząd (Premios a la Excelencia y del Consejo Directivo) nie zostały wręczone w przeddzień uroczystości.Należy zauważyć, że rozdanie nagród Latin Grammy 2020 r. rozpoczęło się wcześniej, kiedy Rosalía zdobyła dwie nagrody w wirtualnym konkursie przedgala na najlepszą muzykę latynoską; W ten sposób Rosalía i Ozuna zdobyli dwie nagrody: Najlepsza piosenka miejska/urban i Najlepsza miejska fuzja / wykonanie za „Yo x ti, tú x mi”. Bad Bunny zdobył trofeum dla najlepszego występu reggaetonowego za „Yo perreo sola”, a Residente dodał do swojej obszernej listy gramofonów nagrodę za najlepszy utwór rap / hip hop za „Antes que el mundo se acabe”.

Ceremonia była transmitowana na żywo z hali AmericanAitives Arena w Miami i została otwarta klasycznym utworem „El cantante” nieżyjącego już piosenkarza salsy Héctora Lavoe z głosami Ricardo Montanera, Víctora Manuelle’a, Jesúsa Navarro, Ivy Queen, Rauw Alejandro i Sergio George’a. Wreszcie wieczór zakończył się wręczeniem Albumu Roku, uznaniem dzieła Natalii Lafourcade za album „Un canto por México”.


Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *