Hiszpania ma już swojego kandydata do Oscara 2021: La trinchera infinita


Film Garaño, Arregui i Goenagi rywalizował o pierwsze miejsce z „Lo que arde” Olivera Laxe i „El hoyo” Gaztelu-Urrutii


La trinchera infinita. Film stworzony został przez Jon Garaño , Aitor Arregi i José Mari Goenaga pobił El Hoyo, międzynarodowy hiszpański przebój na Netflix od Galdera Gaztelu-Urrutia i wspaniałego Lo que arde od galicyjskiego Olivera Laxe przy eliminachach, aby reprezentować Hiszpanię na Oscarach 2021.

Potwierdziła to dziś rano Akademia Filmowa, która po długich rozważaniach zdecydowała się wysłać do Hollywood tę surową opowieść o „kretach” hiszpańskiej wojny domowej z Antonio de la Torre i Belén Cuestą w rolach głównych .

Film otrzymał już 15 nominacji do nagród Goya w 2020 roku – w tym jedną dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej dla Cuesty – oraz zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz i reżyserię na festiwalu w San Sebastian, co potwierdziło, że był jednym z najlepszych produktów hiszpańskich sezonu 2019/2020.

Historia opowiada o Higinio (Antonio de la Torre), republikanie prześladowanym przez represje Franco w środku hiszpańskiej wojny domowej. Aby uniknąć zbliżającej się egzekucji, jego żona Rosa (Belén Cuesta) pomaga mu ukryć się w dziurze, którą wykopała we własnym domu. Dyktatura, represje i strach będą ukrywać Higinio przez 30 lat, aż do podpisania przez Franco amnestii w 1969 roku.

Dusząca i wciągająca opowieść inspirowana tak zwanymi ‚kretami’ wojny domowej, setkami ludzi, którzy w obawie przed uciskiem dyktatury wojskowej ukrywali się za murami swoich domów przez dziesięciolecia, uciekając przed krwiożerczym i bezlitosnym jarzmem francowskim.


Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *