5 powodów, dla których Alfonso Cuarón jest skarbem narodowym Meksyku


I nie mówimy tylko o dwóch Oscarach, które zdobył za Roma i Gravity


Alfonso Cuarón zdecydowanie stał się jedną z najważniejszych postaci kina. W 2014 roku, zaledwie kilka miesięcy po zdobyciu Oscara dla najlepszego reżysera za film Gravity (2013), magazyn Time umieścił go na swojej słynnej liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Być może ma też duże zasługi, jako niesamowita postać, która doprowadziła meksykańskie kino – wraz z Iñárritu i del Toro – do pojawienia się na międzynarodowych ekranach, odkąd otworzyli drzwi dla Meksyku w Hollywood. 

Oto 5 powodów, dla których uważamy, że reżyser Roma (2018) należy uznać za skarb narodowy w Meksyku: 

1. Chociaż wszyscy już wiemy, że Cuarón zdobył dwie nagrody Akademii, niewielu z nas wie, że był pierwszym reżyserem z Ameryki Łacińskiej, który wygrał w tej kategorii. Kiedy Cuarón zdobył tytuł najlepszego reżysera dla Gravity w 2014 roku, było to nie tylko kolejne osiągnięcie meksykańskiego kina, ale także zapisał się w historii2. Niewielu to pamięta, ale jeden z najlepszych filmów o Harrym Potterze wyreżyserował Alfonso Cuarón: Harry Potter i więzień Azkabanu (2004). Jak możemy zapomnieć o subtelnych meksykańskich elementach filmu, takich jak cukrowe czaszki w sklepie ze słodyczami Miodowego Królestwa czy centralna fontanna na jednym z dziedzińców Hogwartu z orłami pożerającymi węże? Do tego ten specyficzny klimat filmu.3. Cuarón nie tylko zapewnił intensywne godziny czystej rozrywki, ale jest również głęboko zainteresowany wspieraniem różnych celów społecznych, na przykład w tym roku, zaledwie kilka tygodni temu, wraz z Guillermo del Toro wygłosił wykład pt. Monstruos y Silencios: Narrativas para un siglo turbulento.. Dzięki sprzedaży biletów fundusze trafiły do ​​Meksykańskiego Stowarzyszenia Grupowej Psychoterapii Analitycznej (AMPAG).4. Pamiętajmy również, że Alfonso był w 2017 roku pionierem wspierania widoczności rdzennych grup w Meksyku, czyniąc Yalitze Aparicio główną bohaterką Roma (2018), drugiego filmu, który przyniósł mu Oscara dla najlepszego reżysera. Dzięki temu filmowi Yalitza promowała społeczne sprawy feminizmu i walki z rasizmem. 

Sprawdź także  5 najlepszych meksykańskich filmów o niepodległości Meksyku


5. Wreszcie, kilka miesięcy temu, na początku kwarantanny z powodu koronawirusa, Cuarón rozpoczął kampanię w sieciach społecznościowych, aby w Meksyku nie przestawali płacić pracownikom domowym podczas pandemii. Wcześniej zwrócił się również do społeczeństwa obywatelskiego i rządu Meksyku o zapewnienie pracownikom domowym zabezpieczenia społecznego. 

Udostępnij

Zostaw odpowiedź