Quino, twórca Mafaldy, umiera w wieku 88 lat


Pamiętamy genialnego humorystę, który zachwycił nie tylko świetnymi komiksami, ale także genialnymi serialami telewizyjnymi


30 września 2020 r. i humorysta , znany na całym świecie jako Quino, zmarł w Buenos Aires w Argentynie w wieku 88 lat . 

Jego wielkie dziedzictwo,  Mafalda , jest jego najsłynniejszym dziełem, za które stał się ikoną świata od lat 60. Nagrodzony nagrodami, takimi jak Nagroda Księcia Asturii w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych, a także Medalem Orderu Sztuki i Literatury Francji, zawsze umiał rozpowszechniać problemy społeczne, polityczne, gospodarcze i kulturowe ze wspaniałą prostotą i zaraźliwym humorem . 

narodziła się 15 marca 1960 r., a po raz pierwszy ukazała się 29 września 1964 r. Od tego czasu stanowi punkt odniesienia dla społecznych niesprawiedliwości, jakich doświadcza świat, zawsze widzianych z perspektywy bystrej, małej dziewczynki urodzonej w rodzinie z klasy średniej.Jego przygody z przyjaciółmi: Felipe, Manolito, Susanitą, Miguelito i Libertad, a także jego rodzicami i innymi postaciami drugorzędnymi, reprezentują wszystkie głosy, wierzenia i opinie klasy średniej od połowy ubiegłego wieku, zawsze przedstawiając z największą pomysłowością , koniunkturalne lub codzienne problemy określonego kontekstu historycznego.

Jego sława nie tylko pozostała na papierze, ale kilkakrotnie została przeniesiona na mały ekran dzięki serialom animowanym, takim jak Daniel Mallo y Oscar Desplats, który składa się z 52 filmów krótkometrażowych dla telewizji argentyńskiej w 1972 roku. 

Później te krótkie formy zostały skompilowane i w 1981 roku powstały różne serie zatytułowane: El Mundo de , Mafalda va a la Escuela, Los Juegos de Mafalda, Mafalda y la Sopa i Los Sueños de Mafalda.

Od 2017 roku Mafalda jest felietonistką Telefe Noticias w Argentynie, wyrażając swoją opinię na temat różnych bieżących spraw z charakterystycznym dla siebie dowcipem. 

Spoczywaj w pokoju, Quino.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź