Co to jest Fidecine i co oznacza jego zamknięcie?


We wtorek po południu deputowani w Meksyku zaaprobowali likwidację 109 fideicomisos – trustów, w tym wspierającego meksykańskie kino Fidecine


We wtorek po południu deputowani z Morena, PSE i Partii Zielonych Ekologów Meksyku zaaprobowali – 242 głosami za, 178 przeciw i 7 wstrzymującymi się – likwidację 109 trustów, w tym Funduszu Inwestycyjnego i Film Stimuli – Fondo de Inversión y Estímulos al Cine (Fidecine), który wspierał produkcję kina meksykańskiego. 

Tutaj dowiesz się, czym jest Fidecine i jaką rolę odegrał we wspieraniu kina!

Według meksykańskiego Instytutu Kinematografii (ImcineFidecine jest federalnym wsparciem do produkcji, postprodukcji, dystrybucji i wystawy filmów fabularnych oraz animowanych z meksykańskim oznaczeniem poprzez publiczne ogłoszenie.

Fidecine zapewnia wsparcie finansowe i inwestycyjne producentom oraz dystrybutorom, a także wystawcom filmów narodowych na terenie całego kraju.

Od swojego powstania w 2001 roku Fidecine wsparło prawie 300 projektów filmowych, w tym „No se Aceptan Devoluciones – Instrukcji nie załączono” – projekt, który otrzymał 10 milionów pesos, ale zebrał ponad 44 miliony dla instytutu – „Un Gallo con Muchos Huevos – Dzielny kogut Maniek” ,”La Dictadura Perfecta” czy ” KM 31 „.

Czy będzie wsparcie dla kina meksykańskiego?

Zabranie środków budzi wątpliwość co do wsparcia meksykańskiego kina przez rząd federalny, jednak IMCINE  i rząd federalny podkreślił, że w dalszym ciągu będą wspierać meksykańskie projekty w jedenastu zaproszeniach.

„Imcine ma prawne uprawnienia do wykorzystania swojej struktury w celu bezpośredniego wsparcia kina poprzez program budżetowy niezależny od fideicomisos – trustu” – wyjaśniła instytucja w czwartek w zeszłym tygodniu. 

Zproszenia, według Imcine:

  • Osiem różnych zaproszeń co do wsparcia produkcji i postprodukcji filmów fabularnych i krótkometrażowych
  • Dwa zaproszenia do wsparcia wystawy: przestrzenie i projekty do szkolenia widzów oraz wystawa kina meksykańskiego.
  • Jedno zaproszenie do wsparcia tworzenia i ochrony zbiorów kinematograficznych i audiowizualnych.

Podobnie reżyser Guillermo del Toro powiedział, że będzie nadal wspierał nowych filmowców i utalentowanych animatorów w kinie: „Teraz walka polega na tym, że poprzez Instytut można odzyskać funkcje promocyjne i finansowe” – napisał na Twitterze . 

Według prezesa Andrésa Manuela Lópeza Obradora likwidacja 109 fideicomisos – trustów nastąpiła z powodu braku przejrzystości w zarządzaniu funduszami. „Oni wymknęli się spod kontroli” – powiedział.

Jednak wyjaśnił również, że wsparcie będzie kontynuowane, ale będzie to „bezpośrednio”.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *