Meksykański film krótkometrażowy „Crescendo” zdobywa studenckiego Oscara


Film wyreżyserowany przez Percivala Argüero Mendozę odnosi się do molestowania kobiet w Meksyku


W środku meksykańskiej federalnej propozycji obcięcia budżetu Centrum Kształcenia Kinematograficznego (CCC)  do 2021 roku, krótkometrażowy film ze szkoły podnosi rękę do góry i właśnie zdobył studenckiego Oscara, w którym biorą udział produkcje z różnych krajów.

Film „Crescendo”, wyreżyserowany przez Percivala Argüero Mendozę, poświęcony przemocom kobiet w Meksyku, zdobył nagrodę w sekcji narracyjnej Międzynarodowej Szkoły Filmowej.

Studencki Oscar to coroczna nagroda, w której w tym roku zarejestrowało się ponad 1400 kandydatów.

„Zdecydowanie niepokojące jest to, że kultura od lat spotyka się z tyloma ciosami, w szczególności CCC, które jest instytucją, którą kocham i zawdzięczam wszystko co mam. To szkoła filmowa, która daje nam taką możliwość uczenia się poprzez kręcenie filmów, a szkolenie twórców jest kluczowe i trzeba tego bronić ”- powiedział reżyserHistoria, napisana wspólnie z jego siostrą Hipatią Argüero („La Casa de las Flores”), opowiada o młodej skrzypaczce (Sofia Sylwin), która wchodzi do kwartetu smyczkowego i musi zmierzyć się z nauczycielem ( Jacobo Lierberman ), który pragnie jej seksualnie i w ten sposób ma mieć ona możliwość zatrudnienia.

„Crescendo” to teza Percival dla CCC, uczelni, której Ministerstwo Finansów Meksyku proponuje przekazać 26 mln pesos do 2021 r., czyli o 5 mln mniej niż w bieżącym roku.

Dla reżysera obok nagrody najważniejszy jest temat i uwidocznienie przemocy wobec kobiet w Meksyku.

„Wydaje mi się, że zrobiliśmy film o delikatnej tematyce, o którym już się mówi, podczas gdy problem był przez długi czas ignorowany.”

Ogłoszenie nagrody zostało przekazane za pomocą zoomu przez reżyserkę Lulu Wang, tegoroczną nominowaną do nagrody BAFTA w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny za „The farewell”.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w praktyce 21 października.„Nigdy tego nie podejrzewałem, nawet wtedy, gdy poinformowali mnie, że mają tego specjalnego gościa; nie mogłem w to uwierzyć, kiedy powiedziałem o tym zespołowi ” – wspomina.

CCC przyznało Meksyku trzy studenckie Oscary: „El Último Fin de Año” (1993) Javiera Bourgesa i „El Ojo en la Nuca” (2001) Rodrigo Plá, krótkometrażowe z Diego Luną i Gaelem Garcíą Bernalem..

„Crescendo” wciąż ma nadzieję, że będzie miał zaproszenia na festiwale. Premiera odbyła się w Morelia 2019, następnie przeszła przez Camerimage w Polsce, a ostatnio wzięła udział w Shorts México.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *