Fernando Aramburu o plakacie „Patria”: „Wydaje mi się to pomyłką”


Plakat nowego serialu HBO wygenerował hashtag #CancelaHBO


HBO opublikowało plakat do swojej nowej serii, Patria, który wywołał szał w sieciach społecznościowych. Widzisz na nim płaczącą kobietę obejmującą mężczyznę zabitego w ataku ETA, a w drugiej części pół nagiego mężczyznę na ziemi (podobno terrorysty ETA torturowanego przez policjantów), podczas gdy niektórzy ludzie patrzą na niego obojętnie. Dlatego wielu tweeterów promowało hashtag #CancelaHBO, rozumiejąc, że stacja utożsamia ból ofiary z bólem agresora.

Serial jest oparty na powieści Fernando Aramburu, a autor za pośrednictwem swojego bloga wypowiedział się w tej sprawie, podkreślając, że plakat wydaje mu się „pomyłką” . W poście zwraca uwagę, że „w przeciwieństwie do wielu pochopnych opiniotwórców widział wszystkie osiem rozdziałów serii” i że „są sekwencje, które mogą burzyć zarys”.

„Ale fabuła jest zasadniczo zbliżona do tego, o czym opowiadałem w mojej powieści, z wyraźną linią podziału między tymi, którzy cierpią, a tymi, którzy sprawiają, że cierpią; jednocześnie z jasnym celem ukazania ludzkiego losu każdego z bohaterów ”.

Stąd dla niego ten pierwszy plakat „ nie wystarcza do pełnego wyrażenia serialu, mimo że zawiera, podobnie jak moja powieść, epizod znęcania się na komisariacie, który zdarzył się, choć za plecami mieli prawo; prawo, które, jak wiadomo, było czasami stosowane z różnymi skutkami”.

Kończy tekst, wskazując, że plakat jest wynikiem „strategii marketingowej, której nie podzielam. Narusza zasadę, którą narzuciłem sobie, pisząc książkę: nie tracić z oczu bólu ofiar terroryzmu, traktować ich z empatią i uczuciem, na jakie zasługują. Moim zdaniem serial taki jest” .

O czym jest „Patria”? 

Oparta na powieści Fernando Aramburu historia  Patria toczy się w Kraju Basków przez trzy dekady. Patria poprzez swoich bohaterów, dwie rodziny podzielone konsekwencjami terroryzmu, opowiada nam o tym, jak zwykli ludzie żyją w kontekście konfliktu, który mimo lokalnego charakteru ma wiele elementów wspólnych z każdą konfrontacją w wielu częściach świata.

Życie Bittori i jej rodziny zmienia się całkowicie w dniu, w którym ETA morduje jej męża, Txato, u drzwi ich domu. Kiedy relacje z rodziną jej przyjaciółki Miren, której syn jest członkiem gangu terrorystycznego, zostaną zerwane, wszyscy będą musieli uporać się z żalem i sprzecznościami moralnymi, a życie toczy się własnym biegiem, stawiając nowe warunki, które również zadecydują o ich przyszłości. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *