Chile pamięta Víctora Jarę w rytmie tysiąca gitar


Setki rodzin zaśpiewało piosenki piosenkarza i śledziło wydarzenie „Mil Guitarras para Víctor Jara”, transmitowane na YouTube


Tysiąc gitarzystów połączyło się w ten piątek w wirtualnym spotkaniu, które obejmowało charakterystyczny utwór „El derecho a vivir en paz – Prawo do życia w pokoju” w hołdzie dla chilijskiego Víctora Jary, zamordowanego 47 lat temu po zamachu stanu Augusto Pinocheta.

Przyklejone do ekranów komputerów setki chilijskich rodzin śpiewało piosenki i śledziło imprezę „Mil Guitarras para Víctor Jara”, która w tym roku obchodziła ósmą edycję, ale przez Internet ze względu na ograniczenia sanitarne spowodowane koronawirusem.

Korporacja Kulturalna Recoleta i Fundacja Víctora Jary jako główny temat festiwalu wybrały „El derecho a vivir en paz – Prawo do życia w pokoju”, jedną z głównych piosenek muzyka, wykonaną przez dziesiątki artystów na całym świecie, która zyskała na sile w Chile przez demonstracje, które rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku.


EFE / E. Gonzalez

Tekst tej piosenki stał się hymnem obecnego kryzysu społecznego w kraju , najpoważniejszego od powrotu do demokracji w 1990 roku, który rozpoczął się w październiku ubiegłego roku jako protest przeciwko podwyżce ceny biletu na metro. ale to stało się popularnym żądaniem bardziej sprawiedliwego modelu społeczno-gospodarczego.

„W tym roku wydarzenie ma szczególne znaczenie, a album „ El derecho a vivir en paz” jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek” – powiedział Daniel Jadue, burmistrz miasta, w którym co roku odbywa się spotkanie.

Podczas hołdu zostały również wykonane inne utwory z tego samego albumu, takie jak „La Partida” z towarzyszeniem dziecięcej orkiestry, „Plegaria a un labrador” i „El niño yuntero”, które zostały wykonane przez różne postacie z chilijskiej sceny muzycznej, takie jak Nano Stern i piosenkarz-autor tekstów. Eduardo Gatti.

Wydarzenie zawierało wirtualne przesłanie od hiszpańskiego artysty Ismaela Serrano oraz wziął tam udział znany argentyński piosenkarz, Víctora Heredii, czołowa postać muzyki latynoskiej, który wykonał utwór „Vamos por wide camino”.

W poprzednich edycjach działalność obejmowała innych międzynarodowych artystów, takich jak argentyński León Gieco i kubańczyk Vicente Feliú, a odbywała się na Cementario General, gdzie spoczywają doczesne szczątki piosenkarza i autora piosenek.

 Jara był reżyserem teatralnym i dramaturgiem, a także muzykiem, a za czasów socjalistycznego rządu Salvadora Allende (1970-1973) stał się znany ze swoich wysoce ideologicznych tekstów.


EFE / E. Gonzalez

Stał się punktem odniesienia jako aktywista, piosenkarz i autor tekstów po tym, jak został torturowany i zamordowany przez 44 kule na stadionie w Chile w stolicy, kilka dni po dyktaturze Pinocheta, która obaliła rząd Socjalistycznej Jedności Ludowej 11 września 1973 roku.

Przed zabiciem go, wojsko zmiażdżyło mu ręce kolbami ich karabinów, aby upewnić się, że nie zagra ponownie swojej muzyki, a później pochowano go podczas ceremonii, w której uczestniczyły tylko dwie osoby, w tym jego żona, Joan Jara.


Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *