7 kultowych meksykańskich filmów opartych na książkach


Te adaptacje filmowe pokazały, że historie mogą być równie udane, jak powieści.


Przeniesienie powieści na ekrany kin nie jest niczym nowym. Wiele z najbardziej udanych filmów, a nawet sag, w historii kina jest opartych na książkach. Weźmy na przykład Harry’ego Pottera , napisanego przez J.K. Rowling, jednej z najbardziej dochodowych historii. 

Coś podobnego wydarzyło się w Meksyku. Wiele z tych historii zmieniło nawet krajobraz przemysłu filmowego w Meksyku . Powieści historyczne opowiadają nam o szczegółach przeszłości, o których nie mieliśmy pojęcia, a ważne historie z literatury meksykańskiej ożywają, gdy są przenoszone na duży ekran. 

Z tych powodów przedstawiamy listę 7 meksykańskich filmów, które były dosłownymi adaptacjami udanych powieści. 


Treintona Divorciada y Fantástica(2016)

Chociaż jego adaptacja kinowa bardzo różni się od oryginalnej książki, film z udziałem Bárbary Mori został zainspirowany powieścią Juany Inés Dehesa o tej samej nazwie. Historia opowiada o odnoszącej sukcesy pisarce, która po zerwaniu ze swoim chłopakiem jest oceniana przez całą rodzinę, ponieważ ma ponad trzydzieści lat. Presja i osąd rodziny oraz przyjaciół sprawiają, że rezygnuje z miłości i skupia się na napisaniu książki. 


Arráncame la Vida (2008)

Oparta na homonimicznej powieści Ángeles Mastretta historia ta koncentruje się na latach 30. XX wieku w Meksyku, gdzie kobieta desperacko walczy z uciskiem męża. Film wyreżyserował Roberto Sneider, w którym wystąpili Ana Claudia Talancón i José María de Tavira. Film nakręcony w mieście Puebla jest mieszanką namiętnej miłości i niefortunnych wydarzeń politycznych. 


Como Agua para Chocolate (Przepiórki w płatkach róży – 1992)

Wyreżyserowany przez Alfonso Arau film odniósł wielki sukces w kasie i stworzył nową wizję kina meksykańskiego, ponieważ od czasu zniknięcia narracji Cine de Oro Meksyk nie widział już takiego filmu. Z homonimicznej powieści Laury Esquivel, historia toczy się w centrum meksykańskiej rodziny, pomiędzy zapachami i smakami ich kuchni. 

Sprawdź także  Netflix: "Ya no estoy aquí" będzie reprezentować Meksyk na rozdaniu Oscarów 2021


El Atentado (2010)

Ten historyczny film jest adaptacją powieści Álvaro Uribe o tym samym tytule. Film wyreżyserował Jorge Fons i opowiada historię zamachu, który miał miejsce pod koniec XIX wieku na Porfirio Díaza, gdy był jeszcze prezydentem Meksyku. José María de Tavira, który gra dziennikarza Álvaro Mateosa, opisuje nieudaną próbę zamachu, która prawie kosztowała dyktatora życie.


Me Estás Matando, Susana (2016)

Film wyreżyserowany również przez Roberto Sneidera jest adaptacją powieści José Agustína „Ciudades desiertas”. W filmie wystąpił Gael García i opowiada historię Eligio, który po przebudzeniu pewnego dnia i uświadomieniu sobie, że żona go opuściła, postanawia udać się do Iowa, aby studiować na prestiżowym uniwersytecie. Podczas tej podróży Eligio próbuje odnaleźć miłość swojego życia. 


 Trial of a Crime (Zbrodnicze życie Archibalda de la Cruz – 1955)

Z powieści Rodolfo Usigli film w reżyserii Luisa Buñuela opowiada historię Archibaldo de la Cruz, który w dzieciństwie widział, jak jego guwernantka umierała, gdy trafiła ją zbłąkana kula. Dorastając, wiele bliskich mu kobiet umiera stopniowo, do tego stopnia, że ​​staje się przekonany, że jest mordercą.


La Sombra del Caudillo  (1960)

Historia zainspirowana powieścią pisarza Martína Luisa Guzmána o tej samej nazwie, opowiadająca o wydarzeniach historycznych z okresu politycznego przełomu w Meksyku na początku XX wieku. Groźby, porwania, zabójstwa i spiski powodują, że bohaterowie tego filmu biorą udział w grze sztafetowej mającej na celu dojście do władzy. 

Udostępnij

Zostaw odpowiedź