5 filmów, z których świat zna meksykańskie kino


Tytuły takie jak Amores Perros i Los olvidados (Zapomniani) pokazują wielki talent filmowy Meksyku


Kino meksykańskie to jedna z najbardziej płodnych gałęzi przemysłu w tym kraju. Od złotego wieku do chwili obecnej tysiące filmów powstały w ciągu prawie stu lat historii. 

Międzynarodowe oko już teraz stawia ten kraj jako kolebkę talentów dzięki reżyserom, którzy stworzyli historię w Hollywood, ale tylko kilka filmów wyprodukowanych i nakręconych w Meksyku zyskało międzynarodową sławę. 

Tutaj przedstawiamy listę 5 filmów, które były tak popularne w Meksyku, jak i na całym świecie. To tylko próbka setek historii, które zostały przeniesione na duży ekran w kraju.


Amores Perros (2000)

Wyreżyserowany przez jedynego meksykańskiego reżysera, który przez dwa kolejne lata zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera na Oskarach, Alejandro González Iñárritu, pokazuje, jak trzy historie z różnych kontekstów w Mexico City przeplatają się w strasznym wypadku drogowym. Film przyniósł także międzynarodową sławę aktorowi Gael García Bernal

Amores Perros nie tylko zdobył 11 nagród Ariel, ale poza Meksykiem otrzymał nagrodę BAFTA (British Academy Film Awards) w kategorii najlepszego filmu obcojęzycznego. W Cannes otrzymał nagrodę krytyków, a na Grand Prix Tokyo Sakura zdobył nagrodę dla najlepszego filmu. Y Tu Mamá También – I twoją matkę też (2001)

Inny z meksykańskich reżyserów, który jest częścią świętej trójcy kina narodowego, Alfonso Cuarón, wypuścił ten film zaledwie rok po premierze Amores Perros. W nim, poprzez trzech bohaterów: Tenoch Iturbide (Diego Luna), Julio Zapata (Gael García) i Luisa Cortés (Maribel Verdú), widzimy wiele wielkich problemów, przed którymi stoi meksykańskie społeczeństwo w związku z polaryzacją między klasami społecznymi. 

Film był nominowany do Złotego Globu w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, a w Wenecji zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz. Diego Luna i Gaél García zdobyli na tym samym festiwalu nagrody dla Najlepszych Debiutantów. 

Sprawdź także  El último dragón (Televisa 2019)


Los Olvidados – Zapomniani (1950):

Ten film jest jednym z największych z Meksyku XX wieku, kiedy nowoczesność dotarła do wielkich miast, a bieda została zdegradowana i zapomniana, wysyłając ją na margines. 

Film ukazuje życie w miejscu bezprawia, w którym Jaibo (Roberto Cobo) ucieka z zakładu karnego i spotyka się z przyjacielem Pedro (Alfonso Mejía). Jaibo zabija Juliána (Javier Amézcua), chłopca, który według niego był tym, który go zdradził. Życie tych dwóch chłopców jest pełne frustracji i rodzinnych urazów. Fabuła filmu pokazuje, że bohaterowie opowieści znajdują się w ślepym zaułku, gdzie ich życie od początku bez przywilejów kończy się nieodwracalną tragedią. 

Film ten został uznany przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo ludzkości w 2003 roku, ponadto film zapoczątkował karierę Luisa Buñuel jako najlepszego reżysera na festiwalu filmowym w Cannes w 1951 roku.No Se Aceptan Devoluciones – Instrukcji nie załączono (2013)

Chociaż nie jest porównywalny pod względem trajektorii z innymi filmami, możemy z dumą powiedzieć, że ten film był najbardziej kasowym filmem w Stanach Zjednoczonych jako film hiszpańskojęzyczny. Eugenio’wi Derbez przyniósł międzynarodowe uznanie jako komika i był kamieniem węgielnym jego hollywoodzkiej kariery. Roma (2017):

Ten film Alfonso Cuaróna jest prawdopodobnie najbardziej nagradzanym w historii kina meksykańskiego.  

Fabuła opowiada historię Cleo (Yalitza Aparicio), młodej służącej, która mieszka ze swoimi pracodawcami w dzielnicy należącej do wyższej klasy średniej w romskiej dzielnicy Mexico City.

Reżyser zainspirowany własnym dzieciństwem, opowiedział oczami Cleo o życiu rodzinnym oraz problemach społecznych i politycznych, które miały miejsce w Meksyku w latach 70. XX wieku. Otrzymał trzy Oscary w 2018 roku: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsza reżyseria i najlepsze zdjęcia.


Udostępnij

Zostaw odpowiedź