Yalitza Aparicio i Ana de Armas zaproszone do Akademii Filmowej w USA


Eva Longoria, Awkwafina, Zazie Beetz, Constance Wu i Cynthia Erivo również zostały zaproszone do organizacji


Meksykańska Yalitza Aparicio, nominowana do Oscara po debiucie aktorskim w „Roma”, została zaproszona w poniedziałek do dołączenia do Akademii Filmowej w Stanach Zjednoczonych wraz z innymi latynoskimi gwiazdami, takimi jak Ana de Armas i Eva Longoria.

Akademia Sztuki i Nauki Filmowej zobowiązała się w 2016 r. podwoić liczbę kobiet i przedstawicieli mniejszości do 2020 r.

Zgodnie z oświadczeniem z 819 zaproszeń skierowanych w tym roku do artystów i kadry kierowniczej przemysłu 45% trafiło do kobiet, a 36% do mniejszości.

W porównaniu do 2015 r. w Akademii jest dwa razy więcej kobiet, od 1446 do 3179, co stanowi 33% członków najważniejszej instytucji filmowej.

Do Akademii dołączyły również kubańska Ana de Armas, przyszła dziewczyna Bonda i Eva Longoria, latynoska znana z „Gotowych na wszystko”, a także inne gwiazdy, takie jak Awkwafina, Zazie Beetz, Constance Wu i Cynthia Erivo.

„Zawsze korzystaliśmy z niezwykłego talentu, który odzwierciedla bogatą różnorodność naszej globalnej społeczności filmowej, i nigdy więcej niż teraz”, powiedział Prezydent Akademii David Rubin.

W ostatnich latach organizacja stała się znacznie bardziej międzynarodowa, trzykrotnie zwiększając liczbę członków spoza USA od 2015 r. Tylko w tym roku 49% gości pochodzi z 68 krajów.

Trend ten był postrzegany jako kluczowy element triumfu Korei Południowej jako pierwszej produkcji w języku innym niż angielski, która zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu.

Dołączyło teraz kilkunastu członków obsady i członków załogi. Jego dyrektor Bong Joon-ho był już członkiem.

Zaproszeni zostali także meksykańscy reżyserzy: Luis Estrada i Felipe Cazals, ekwadorski Sebastián Cordero oraz Kolumbijczycy Alejandro Landes i Jorge Alí Triana. To samo dotyczy aktora Yula Vásqueza i hiszpańskiego reżysera fotografii Óscara Faury.

Otrzymali je także producenci „Roma” Nicolás Celis z Meksyku i Gabriela Rodríguez z Wenezueli.

Marina de Tavira, współgwiazda uznanego filmu autobiograficznego Alfonso Cuarona, została zaproszona w zeszłym roku.

Ruch w kierunku równości rasowej w Hollywood został poddany wzmożonej analizie po morderstwie afromaerykańskiego George Floyda w zeszłym miesiącu, co doprowadziło do masowych protestów przeciwko rasizmowi w całym kraju.

Studia i gwiazdy gromadzą się, aby wyrazić poparcie dla ruchu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *