Jaliscienses wyróżnia się w nominacjach na Ariel 2020


O statuetkę aspirują filmowcy Kenya Márquez, Rita Basulto i Sofía Carrillo, a także muzycy Yolihuani Curiel, Sofía Orozco i Fernando Arias


Meksykańska Akademia Sztuk i Nauk Kinematograficznych (AMACC) ujawniła na portalach społecznościowych nominowanych do 62. edycji Ariel Awards, która odbędzie się w niedzielę 20 września i której transmisja będzie transmitowana na Canal 22.

Marina de Tavira , nominowana do Oscara w 2019 roku za film „Roma”, była odpowiedzialna za prowadzenie wydarzenia internetowego , w którym zauważyła, że ​​355 wyborców określiło ostateczne wyniki kategorii, w których grupa mieszkańców Jalisco aspirują do zwycięstwa statuetki narodowej, w tym filmowiec Kenya Márquez oraz muzycy Yolihuani Curiel, Sofía Orozco i Fernando Arias – należący do zespołów Fesway i Radaid – wszystko za film „Asfixia”; Rita Basulto za krótkometrażowy film animowany „Eclosión” i Sofía Carrillo za fabularny film krótkometrażowy „La bruja del phosforo paseante”.



W uznaniu pracy, kariery i wkładu w kino meksykańskie Akademia przyzna Złotego Ariela kompozytorce Lucíi Álvarez i aktorce Maríi Rojo.

Spośród 25 ogłoszonych kategorii „Ya no estoy aquí” ma 13 nominacji, “Esto no es Berlín” ma 12, “Polvo” ma 11 i “Sonora” ma 10, do tego “Asfixia”  Kenia Márquez aspiruje do siedmiu nagród w krótkich listach dla najlepszego filmu, najlepszej reżyserii, rewelacyjnych aktorów dla Azul Giselle Magaña Muñiz i Johanny Heidi Fragoso.

Mónica Lozano, prezes AMACC, powiedziała, że ​​na tę edycję zarejestrowano 157 tytułów, z czego 69 to filmy fabularne między animacją, dokumentem i fabułą, 77 krótkich filmów animowanych, dokumentalnych i fabularnych oraz 12 filmów iberoamerykańskich.


Pełna lista nominacji:

1.- Mejor película:

  • “Asfixia” de Kenya Márquez
  • “Cómprame un revólver” de Julio Hernández Cordón
  • “Esto no es Berlín” de Hari Sama
  • “Polvo” de José María Yazpik
  • “Ya no estoy aquí” de Fernando Frías de la Parra

2.- Mejor dirección:

  • Kenya Márquez por “Asfixia”
  • Julio Hernández Cordón por “Cómprame un revólver”
  • Hari Sama por “Esto no es Berlín”
  • José María Yazpik por “Polvo”
  • Fernando Frías de la Parra por “Ya no estoy aquí”

3.- Mejor actriz

  • Verónica Langer  por “Clases de historia”
  • Edwarda Gurrola por “Luciérnagas”
  • Mariana Treviño por “Polvo”
  • Cassandra Ciangherotti por “Solteras”
  • Giovanna Zacarías por “Sonora”

4.- Mejor actor:

  • Benny Emmanuel por “Chicuarotes”
  • Xabiani Ponce de León por “Esto no es Berlín”
  • Armando Hernández por “La paloma y el lobo”
  • Luis Alberti por “Mano de obra”
  • José María Yazpik por “Polvo”

5.- Mejor revelación actoral:

  • Azul Giselle Magaña Muñiz por “Asfixia”
  • Johanna Heidi Fragoso por “Asfixia”
  • Eduardo Banda por “Huachicolero”
  • Juan Daniel García por “Ya no estoy aquí”
  • Coral Puente por “Ya no estoy aquí”

6.- Mejor coactuación femenina:

  • Mónica del Carmen por “Asfixia”
  • Dolores Heredia por “Chicuarotes”
  • Bárbara Mori por “El complot mongol”
  • Ximena Romo por “Esto no es Berlín”
  • Dolores Heredia por “Sonora”

7.- Mejor coactuación masculina:

  • Raúl Briones por “Asfixia”
  • Sostenes Manuel Rojas por “Cómprame un revolver”
  • Daniel Giménez Cacho por “Chicuarotes”
  • Adrián Vázquez por “Polvo”
  • Juan Manuel Bernal por “Sonora”

8.- Mejor película iberoamericana:

  • “A Vida Invisível” (La Vida Invisible) de Brasil
  • “Dolor y Gloria” de España
  • “La odisea de los Giles” de Argentina
  • “Monos” de Colombia
  • “Retablo” de Perú

9.- Mejor fotografía:

  • Alfredo Altamirano por “Esto no es Berlín”
  • Diego Tenorio por “La paloma y el lobo”
  • Tonatiuh Martínez Valdez por “Polvo”
  • Serguei Saldivar Tanaka por “Sonora”
  • Damián García por “Ya no Estoy Aquí”

10.- Mejor cortometraje de animación:

  • “Adelina” de Ana Portilla
  • “Dalia sigue aquí” de Nuria Menchaca
  • “Eclosión” de Rita Basulto
  • “El tigre sin rayas” de Raúl Alejandro Morales Reyes
  • “Hant Quij Cöipaxi Hac” (La creación del mundo) de Antonio Coello

11.- Mejor cortometraje documental:

  • “A 3 minute hug” de Everardo González
  • “Abrir la Tierra” de Alejandro Zuno
  • “El valiente ve la muerte solo una vez” de Diego Enrique Osorno
  • “La bruja de Texcoco” de Manuel Alejandro Paredes
  • “Lorena, la de pies ligeros” de Juan Carlos Rulfo

12.- Mejor cortometraje de ficción:

  • “5:03 AM” de Abril Schmucler
  • “Encuentro” de Iván Löwenberg
  • “La bruja del fósforo paseante” de Sofía Carrillo
  • “Las desaparecidas” de Astrid Domínguez Ortega
  • “Una canción para María” de Omar Deneb Juárez

13.- Mejor diseño de arte:

  • Carlos Lagunas por “Belzebuth”
  • Ivonne Fuentes por “Cómprame un revolver”
  • Diana Quiroz por “Esto no es Berlín”
  • Bárbara Enríquez y Carmen Guerrero por “Polvo”
  • Taísa Malouf Rodríguez y Gino Fortebuono por “Ya no estoy aquí”

14.- Mejor edición:

  • Lenz Claure por “Cómprame un revolver”
  • Rodrigo Ríos Legaspi, Ximena Cuevas y Hari Gama por “Esto no es Berlín”
  • Miguel Schverdfinger por “Polvo”
  • Valentina Leduc y Jorge García por “Sonora”
  • Yibrán Asad y Fernando Frías de la Parra “Ya no estoy aquí”

15.- Mejores efectos especiales:

  • Ricardo Arvizu por “Belzebuth”
  • Ricardo Arvizu por “Feral”
  • José Manuel Martínez por “Huchicolero”
  • Alejandro Vázquez por “Sonora”
  • José Martínez por “Ya no estoy aquí”

16.- Mejores efectos visuales:

  • Othón Reynoso, Thomas Boda, Jonatan Guzmán, Ricardo Robles, Paula Siqueira, Juan Lazzarini, Amilcar Herrera, Cris Cruz, Eddie Mendoza y Cyntia Navarro por “Belzebuth”
  • Alejandro Iturmendi por “Esto no es Berlín”
  • Alejandro Miranda y Fantasm por “Sanctorum”
  • Javier Velázquez por “Huchicolero”
  • Sasha Korelleis y Catherine Tate por “Ya no estoy aquí”

17.- Mejor guion adaptado:

  • Sandra Becerril por “Desde tu infierno”
  • Sebastián del Amo por “El complot mongol”
  • John Sayles y Guillermo Munro Palacio por “Sonora”

18.- Mejor guion original:

  • Julio Hernández Cordón por “Cómprame un revolver”
  • Rodrigo Ordoñez, Max Zunino y Hari Sama por “Esto no es Berlín”
  • David Zonana por “Mano de obra”
  • Alejandro Ricaño y José María Yazpik por “Polvo”
  • Fernando Frías de la Parra por “Ya no estoy aquí”

19.- Mejor largometraje de animación:

  • “Día de muertos” de Carlos Eduardo Gutiérrez Medrano
  • “Olimpia” de  J.M. Cravioto

20.- Mejor maquillaje:

  • Adam Zoller por “Cómprame un revolver”
  • Karina Rodríguez por “Esto no es Berlín”
  • Roberto Ortiz por “Belzebuth”
  • Maripaz Robles y Cristian Pérez Jáuregui por “El complot mongol”
  • María Elena López e Itzel Peña García por “Ya no estoy aquí”

21.- Mejor música original

  • Yolihuani Curiel, Sofía Orozco y Fernando Arias por “Asfixia”
  • Aldo Max Rodríguez por “Belzebuth”
  • Alberto Torres por “Cómprame un revolver”
  • Galo Durán por “Sanctorum”
  • Jacob Lieberman por “Sonora”

22.- Mejor ópera prima:

  • Edgar Nito Arrache de “Huachicolero”
  • Carlos Lenin Treviño Rodríguez de “La paloma y el lobo”
  • David Zonana de “Mano de obra”
  • Axel Muñoz de “Noches de Julio”
  • José María Yazpik de “Polvo”

23.- Mejor sonido:

  • Isabel Muñoz Cota, Christian Giraud, Alejandro de Icaza, Jaime Baksht y Michelle Couttolenc por “Belzebuth”
  • Javier Umpierrez y Damián del Río por “Esto no es Berlín”
  • Alejandro Ramírez, Enrique Greiner, Miguel Ángel Molina, Raymundo Ballesteros y David Muñoz por “La paloma y el lobo”
  • Raúl Locatelli y Pablo Lach por “Sonora”
  • Javier Umpierrez, Yuri Laguna, Olaitan Agueh, Michelle Couttolenc y Jaime Baksht por “Ya no estoy aquí”

24.- Mejor vestuario:

  • Cynthia López por “El complot mongol”
  • Gabriela Fernández por “Esto no es Berlín”
  • Adela Cortázar por “Polvo”
  • Gabriela Fernández por “Sonora”
  • Magdalena de la Riva y Gabriela Fernández por “Ya no estoy aquí”

25.- Mejor largometraje documental:

  • “El guardián de la memoria” de Marcela Arteaga
  • “Familia de medianoche” de Luke Lorentzen
  • “Oblatos, el vuelo que surcó la noche” de Acelo Ruiz Villanueva
  • “Vaquero del mediodía” de Diego Enrique Osorno
  • “Una corriente salvaje” de Nuria Ibáñez Castañeda
Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *