„Dolor y gloria” i „La casa de papel” odnoszą sukces na Premios Platino


Ceremonia odbyła się w sposób wirtualny i została przedstawiona przez Omara Chaparro i Majidę Issa


Film „Blask i ból – Dolor y gloria” oraz serial „Dom z papieru – La casa de papel” zostali zwycięzcami VII edycji Premios Platino Xcaret del Cine Ineroamericano, której lista zwycięzców została opublikowana w ten poniedziałek na YouTube ze względu na niemożność zorganizowania gali przez pandemię koronawirusa.

Hiszpańska produkcja „Dolor y Gloria” zwyciężyła w kategoriach najlepszego filmu, reżyserii, scenariusza, roli męskiej (Antonio Banderas), oryginalnej muzyki i reżyserii.

Imię Pedro Almodóvara powtórzono dwukrotnie: dla najlepszego reżysera i najlepszego scenariusza.

Twórca dodaje te nagrody do nagrody, którą otrzymał już w 2017 r., Kiedy zdobył Platino za najlepszą reżyserię dla „Juliety”.

Film został już doceniony na wielu festiwalach, po tym, jak został wybrany do reprezentowania Hiszpanii w Oskarach i uzyskał siedem statuetek w Premios Goya.

Ze swojej strony hiszpańska seria „La casa de papel” Netflix zdobyła nagrodę za najlepszą miniserie lub teleserie kinematografii iberoameriykańskiej, a także zdobyła nagrodę za najlepszy występ męski w serii (Álvaro Morte ) oraz, w nowej kategorii, najlepszy występ w serialu w obsadzie seryjnej, kobiecej (Alba Flores)

Wraz z Banderasem jako najlepszym aktorem, brazylijka Carol Duarte zdobyła nagrodę za najlepszą rolę kobiecą za udział w filmie „A vida Invisível”

Oprócz Morte jako najlepszego aktora w miniserialu lub serialu, Cecilia Suárez zdobyła tę samą nagrodę w kategorii kobiet za swój występ w „La casa de las flores”, a oprócz Flores jako najlepszej kobiecej roli w obsadzie seryjnej, Gerardo Romano odebrał odpowiednik nagrody męskiej za udział w „El Marginal III”.

El despertar de las hormigas (pierwszy film fabularny Antonelli Sudassasi) zdobył Platino za kino i edukację w zakresie wartości, film fabularny Salvadora Simó, „Buñuel w labiryncie żółwi (Buñuel en el laberinto de las tortugas)”, został nagrodzony jako najlepszy film animowany i „Krawędź demokracji (Democracia em Vertigem)”, Brazylijczyka Petra Costy, zdobyła Platino za najlepszy film dokumentalny.VII edycja Premios Platino Xcaret de cine iberoamericano, która ostatecznie odbyła się w sposób wirtualny, zaprezentowana przez meksykańskiego Omara Chaparro i kolumbijską Majidę Issa, byłaby trzecią z kolei edycją, w której wydarzenie odbyłoby się w teatrze Gran Tlachco w Xcaret (Riwiera Maya).

Jednak z powodu globalnej pandemii koronawirusa gala zaplanowana na 3 maja nie mogła odbyć się osobiście.

W filmie, który zainaugurował ceremonię wręczenia nagród, hiszpański biznesmen Enrique Cerezo, dyrektor firmy Egeda, twórca Xcaret Platinum Awards, opisał etap, przez który przechodzi COVID-19, jako „zły sen, z którego chcemy się obudzić”.

Ponadto podziękował i docenił prawie tysiąc produkcji audiowizualnych i filmowych, które wzięły udział w tym roku w konkursie.

Filmy Platino są promowane przez Podmiot Zarządzający Prawami Producentów Audiowizualnych (Egeda) wraz z Ibero-Amerykańską Federacją Producentów Filmowych i Audiowizualnych (Fipca), a ich celem jest promocja kina ibero-amerykańskiego.


Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *