Nagrywanie muzyki w domowym zaciszu

Muzyka jest wyjątkową dziedziną sztuki, ponieważ obcuje z nią każdy z nas i wszyscy mamy swoje ulubione utwory muzyczne lub wykonawców. Muzyki słuchamy w biegu kiedy idziemy do szkoły lub pracy, lubimy się przy niej relaksować w domu, a kiedy mamy więcej czasu, możemy wybrać się na koncert aby posłuchać muzyki na żywo. Aby jednak móc jej posłuchać, wcześniej ktoś musi ja nagrać, a w dzisiejszych czasach możemy niskim kosztem nagrać muzykę w dobrej jakości. Jeśli więc posiadamy instrument którego dźwięk chcemy zarejestrować, powinniśmy wiedzieć czym warto się kierować podczas wyboru odpowiedniego sprzętu do nagrywania, ponieważ do wyboru mamy między innymi mikrofony, interfejsy audio czy rejestratory cyfrowe, a każdy z tych rodzajów oferuje inne możliwości nagrywania.


MIKROFONY

Mikrofon jest bez wątpienia Najpopularniejszym urządzeniem do rejestracji dźwięku i to właśnie z nim kojarzone są sesje nagraniowe. Mikrofony dzielą się na dwa główne rodzaje, a mianowicie na mikrofony pojemnościowe i dynamiczne i choć za pomocą każdego z nich nagramy dźwięk, to każdy tych rodzajów lepiej sprawdzi się w konkretnych warunkach. Mikrofony pojemnościowe najlepiej sprawdzają się do nagrywania instrumentów akustycznych takich jak gitara, harmonijka ustna czy pojedyncze bębny, a dodatkowo są najchętniej wybierane w celu nagrywania wokalu oraz do prac lektorskich. Konstrukcja mikrofonu pojemnościowego pozwala na bardzo dokładne zbieranie dźwięku rozchodzącego się w wielu kierunkach a jednocześnie jest ona bardzo wrażliwa na dźwięki o niskim natężeniu. Mikrofony pojemnościowe nie nadają się jednak do nagrywania bardzo głośnych dźwięków, ponieważ wówczas w zarejestrowanej ścieżce dźwięku mogą powstawać szumy i niechciane przydźwięki. Jeśli planujemy nagrać instrumenty takie jak trąbka lub dźwięk dochodzący z głośnika wzmacniacz gitarowego, znacznie lepszym wyborem będzie mikrofon dynamiczny, który z powodzeniem może być używany także do nagłaśniania instrumentów na koncertach, gdzie zazwyczaj panuje hałas.

INTERFEJS AUDIO

Nagrywanie muzyki w domowym zaciszu jest bardzo wygodne, jednak musimy liczyć się z tym, że czasami mogą zostać zarejestrowane dźwięki z zewnątrz, na przykład rozmowa domowników lub przejeżdżający obok domu samochód. Jeśli chcemy uniknąć takiej możliwości a gramy na instrumencie z wbudowaną elektroniką takim jak na przykład gitara elektryczna, warto zainteresować się wyborem interfejsu audio. To niewielkie urządzenie należy podłączyć do komputera poprzez złącze USB, a następnie podpiąć do niego gitarę za pomocą przewodu instrumentalnego. W ten sposób będziemy w stanie nagrać dźwięk gitary w bardzo dobrej, bezszumowej jakości i bez obaw o to, że na nagranej ścieżce dźwiękowej zostanie zarejestrowany jakikolwiek inny dźwięk poza tym pochodzącym z naszego instrumentu.

REJESTRATOR CYFROWY

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się rejestratory cyfrowe (https://muzyczny.pl/119616g_Sprzet-naglosnieniowy-Rejestratory-i-odtwarzacze-audio-video.html), czyli urządzenia, które wyglądem i działaniem przypominają dyktafon. Tym co odróżnia standardowy dyktafon od rejestratora cyfrowego jest przede wszystkim jakość nagrywanego dźwięku, bowiem rejestratory zostały stworzone z myślą o osobach dla których wysoka jakość dźwięku jest priorytetem. Połączenie dużych możliwości z wygodą użytkowania pozwala na to, aby w łatwy sposób móc przeprowadzić sesję nagraniową w plenerze lub podczas próby zespołu. Wystarczy nagrać dźwięk używając rejestratora a następnie podłączyć sprzęt do komputera w celu skopiowania pliku dźwiękowego. Jakość nagrań zależy od wielu czynników, takich jak model wybranego rejestratora czy to w jaki sposób go ustawimy, jednak nawet najtańsze modele oferują czysty dźwięk pozbawiony szumów.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *