Alfonso Herrera zwiększy wsparcie dla uchodźców poprzez Acnur/UNHCR


Aktor będzie nadal podnosił głos w imieniu osób zmuszonych do opuszczenia swojego kraju


Aktor Alfonso Herrera jest nowym współpracownikiem w Ameryce Łacińskiej Agencji ds. Uchodźców ONZ ( UNHCR ) – América Latina de la Agencia de las Naciones Unidas para los Refugiados (Acnur) , organizacja ogłosiła to w oświadczeniu w poniedziałek.

„Na całym świecie doświadczamy bezprecedensowego kryzysu uchodźczego. (…) Bolesne jest słuchanie historii kobiet, osób starszych, dzieci i członków społeczności LGBTI , wyobraź sobie, jak to jest żyć w ciele własnym, szukając schronienia, aby przeżyć – powiedział aktor.


Herrera, który zdobył uznanie za pracę w takich produkcjach jak „Rebelde” (2004) czy „Sense8” (2015), miał ostatnio okazję spotkać się z członkami społeczności uchodźców zarówno w Meksyku, jak i w Salwadorze oraz Hondurasie.

Podczas tych spotkań był w stanie prowadzić dialog z „dziećmi, młodzieżą, kobietami i członkami społeczności LGBT dotkniętymi przymusowymi wysiedleniami, przestępczością i przemocą”.

Herrera współpracuje z UNHCR od 2016 r., kiedy rozpoczęła się kampania #WithRefugees, która uzyskała dwa miliony podpisów, aby dzieci uchodźców miały dostęp do edukacji, rodziny uchodźców mogły mieć bezpieczny dom i wszyscy uchodźcy mogli pracować, aby wesprzeć swoją rodzinę.

Odtąd Meksykanin będzie nadal podnosił głos w imieniu osób zmuszonych do opuszczenia swojego kraju.

Obecnie wspiera globalną kampanię darowizn rozpoczętą przez UNHCR, koncentrującą się na dostępie do mydła i wody, której celem jest zdrowie najbardziej narażonych osób.

W 2019 r. to 11 726 na 70 609 wniosków uznano w Meksyku za uchodźców, głównie Honduranów, Wenezuelczyków i Salwadorczyków.

W ciągu ostatnich dwóch lat w Meksyku nastąpił wzrost przepływów migracyjnych do Stanów Zjednoczonych, co doprowadziło do poważnych napięć z Donaldem Trumpem.

Zmusiło to rząd meksykańskiego prezydenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora do zmilitaryzowania granicy z Gwatemalą w celu zatrzymania migracji, znacznie zmniejszając napływ od czerwca ubiegłego roku.

Ogłoszenie współpracy z UNHCR z Herrerą odbywa się w trakcie ogólnoświatowej pandemii koronawirusa.

Ponadto w Meksyku miały miejsce co najmniej dwie próby zamieszek w schroniskach dla migrantów przez osoby w nich zatrzymane, zarzucające przeludnienie i brak warunków sanitarnych.

31 marca Gwatemalczyk zginął po pożarze w schronisku dla migrantów w Tenosique, w południowo-wschodnim stanie Tabasco, podczas protestu z żądaniem ich uwolnienia.

Herrera zyskał uznanie w Meksyku dzięki roli w filmie „Amar te duele” (2002), a na arenie międzynarodowej dzięki dużemu wpływowi meksykańskiej młodzieżowej telenoweli „Rebelde”.

Od „Rebelde” jego kariera w filmie, teatrze i telewizji wystartowała w produkcjach takich jak „Pillowman” (2008) czy „La dictadura perfecta” (2014). 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *