José Luis Cuerda , kluczowa postać w hiszpańskim kinie umiera


72-letni filmowiec zmarł w Madrycie


Hiszpański filmowiec José Luis Cuerda , zdobywca dwóch nagród Goya i producent pierwszych filmów fabularnych Alejandro Amenábara, zmarł we wtorek w Madrycie, poinformowała hiszpańska Akademia Sztuki i Nauki Filmowej.

Po ukończeniu szkoły prawa, Cuerda, spędził ponad cztery dekady za kamerą, na przemian jako reżyser, producent i scenarzysta, co, jak powiedział w kilku wywiadach, jest jego ulubionym sposobem na odniesienie się do siódmego elementu sztuki ( séptimo arte ).

Jako reżyser nakręcił „ Amanece, que no es poco”, film z 1989 roku, który stał się kamieniem milowym absurdalnego humoru i prośbą o wolność. Film był częścią tetralogii charakteryzującej się gorzko-słodką wizją, która rozpoczęła się w 1983 roku od „Total”, a kulminacją w 2018 roku był jego najnowszy film „ Tiempo despué ” (Jakiś czas później).Reżyserował także adaptacje dzieł literackich, takich jak „ El bosque animado ”, który zdobył nagrodę Goya za najlepszy film w 1988 r., „ La lengua de las mariposas ” (1999) i „ Los girasoles ciegos” (2008).

Jako producent wyróżniał się m.in. realizacją trzech pierwszych filmów Amenábara : „ Tesis (Teza)”, 1996; „ Abre los ojos (Otwórz oczy)” 1997 i „The Others” ( „Inni”) 2001 , z udziałem Nicole Kidman i zdobył swoją drugą Goya dla najlepszego filmu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *