„Dolor y Gloria”, najbardziej nagradzana w Goya. Pełna lista


Autobiografia Almodóvara zgarnęła siedem statuetek, w tym dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera i najlepszego aktora


Autobiograficzny film „Dolor y gloria” hiszpańskiego twórcy Pedro Almodóvara otrzymał siedem statuetek w trzydziestej czwartej edycji Goya , która odbyła się w Maladze.

Film fabularny z udziałem Penelope Cruz i Antonio Banderasa odebrał najbardziej pożądaną nagrodę wieczoru: najlepszy film, a także najlepszy reżyser dla Pedro Almodóvara ; najlepszy aktor wiodący dla Antonio Banderasa; najlepsza aktorka drugoplanowa dla Juliety Serrano najlepszy oryginalny scenariusz;  najlepsza oryginalna muzyka i najlepszy montaż.



Uznanie dla Najlepszego Objawienia Aktorki i Aktora przypadło odpowiednio Benediccie Sánchez, 84-latce, za jej debiut w „O que arde” oraz Enricowi Auquerowi za „ A quien hierro mata ”.

Juan Pedro de Gaspar odebrał statuetkę dla najlepszego reżysera sztuki za film „ Mientras dure la guerra ”, który został także nagrodzony za najlepszą reżyserię dla Carli Pérez de Albéniz; Najlepszy projekt kostiumów Sonia Grande; Najlepszy makijaż i fryzjerstwo; i dla Najlepszego aktora drugoplanowego dla Eduarda Fernándeza.



„Intemperie” Benito Zambrano zostało również uhonorowane niektórymi nagrodami, takimi jak Najlepsza Oryginalna Piosenka i Scenariusz Adaptacyjny; podczas gdy „ La Trinchera infinita ” Aitora Arregiego koronował Belen Cuestę na najlepszą główną aktork.

„O que arde” również otrzymało nagrodę dla Zdjęcia. Inne nagrody, które zostały przyznane, to efekty specjalne dla „ The Platform ”; Film animowany, który zabrał Buñuela w „ El laberinto de las tortugas ”; Dokument dla Ary Malikian, na temat „ Una vida entre las cuerdas ”; „Suc de Síndria” za najlepszy film krótkometrażowy i „ Nuestra vida como niños refugiados en Europa ” za najlepszy film krótkometrażowy.



Argentyna otrzymała także nagrodę Goya za najlepszy film iberoamerykański za film „La odisea a de los giles” , autorstwa Sebastiána Borenszteina. Najlepszy film europejski był dla „Les miserables” Ladja Ly.


Mejor película

  • ‚Dolor y gloria’ (GANADORA)
  • ‘Intemperie’
  • ‘La trinchera infinita’
  • ‘Lo que arde’
  • ‘Mientras dure la guerra’

Mejor dirección

  • Pedro Almodóvar —’Dolor y gloria’ (GANADOR)
  • Aitor Arregui, Jon Garaño y Jose Mari Goenaga —’La trinchera infinita’
  • Oliver Laxe —’Lo que arde’
  • Alejandro Amenábar —’Mientras dure la guerra’

Mejor dirección novel

  • ‚Buñuel en el laberinto de las tortugas’
  • ‚El Hoyo’
  • Belén Funes – ‚La hija de un ladrón’ (GANADORA)
  • ‚Ventajas de viajar en tren’

Mejor actor

  • Antonio Banderas —’Dolor y gloria’ (GANADOR)
  • Antonio de la Torre —’La trinchera infinita’
  • Karra Elejalde —’Mientras dure la guerra’
  • Luis Tosar —’Intemperie’

Mejor actriz

  • Penélope Cruz —’Dolor y gloria’
  • Greta Fernández —’La hija de un ladrón’
  • Belén Cuesta —’La trinchera infinita’ (GANADORA)
  • Marta Nieto —’Madre’

Mejor actor de reparto

  • Asier Etxeandia —’Dolor y gloria’
  • Leonardo Sbaraglia —’Dolor y gloria’
  • Luis Callejo —’Intemperie’
  • Eduard Fernández —’Mientras dure la guerra’ (GANADOR)

Mejor actriz de reparto

  • Mona Martínez —’Adiós’
  • Natalia de Molina —’Adiós’
  • Julieta Serrano —’Dolor y gloria’ (GANADORA)
  • Nathalie Poza —’Mientras dure la guerra’

Mejor actor revelación

  • Nacho Sánchez —’Diecisiete’
  • Vicente Vergara —’La trinchera infinita’
  • Santi Prego —’Mientras dure la guerra’
  • Enric Auquer —’Quien a hierro mata’ (GANADOR)

Mejor actriz revelación

  • Pilar Gómez —’Adiós’
  • Carmen Arrufat —’La inocencia’
  • Benedicta Sánchez —’Lo que arde’ (GANADORA)
  • Ainhoa Santamaría —’Mientras dure la guerra’

Mejor guion original

  • ‚Dolor y gloria’ (GANADOR)
  • ‚El Hoyo’
  • ‚La trinchera infinita’
  • ‚Mientras dure la guerra’

Mejor guion adaptado

  • ‚Buñuel en el laberinto de las tortugas’
  • ‚Intemperie’ (GANADOR)
  • ‚Madre’
  • ‚Ventajas de viajar en tren’

Mejor dirección de fotografía

  • ‚Dolor y gloria’
  • ‚La trinchera infinita’
  • ‚Lo que arde’ (GANADOR)
  • ‚Mientras dure la guerra’

Mejor montaje

  • ‚Dolor y gloria’ (GANADOR)
  • ‚La trinchera infinita’
  • ‚Madre’
  • ‚Mientras dure la guerra’

Mejor dirección artística

  • ‚Dolor y gloria’
  • ‚La trinchera infinita’
  • ‚Mientras dure la guerra’ (GANADORA)
  • ‚Ventajas de viajar en tren’

Mejor diseño de vestuario

  • ‚Dolor y gloria’
  • ‚La trinchera infinita’
  • ‚Mientras dure la guerra’ (GANADORA)
  • ‚Paradise Hills’

Mejor maquillaje y peluquería

  • ‚Dolor y gloria’
  • ‚La trinchera infinita’
  • ‚Mientras dure la guerra’ (GANADORA)
  • ‚Ventajas de viajar en tren’

Mejor dirección de producción

  • ‚Dolor y gloria’
  • ‚Intemperie’
  • ‚La trinchera infinita’
  • ‚Mientras dure la guerra’ (GANADORA)
Mejores efectos especiales
  • ‚El Hoyo’ (GANADORA)
  • ‚La trinchera infinita’
  • ‚Mientras dure la guerra’
  • ‚Perdiendo el este’

Mejor sonido

  • ‚Dolor y gloria’
  • ‚La trinchera infinita’ (GANADORA)
  • ‚Mientras dure la guerra’
  • ‚Quien a hierro mata’

Mejor música original

  • ‚Buñuel en el laberinto de las tortugas’
  • ‚Dolor y gloria’ (GANADORA)
  • ‚La trinchera infinita’
  • ‚Mientras dure la guerra’

Mejor canción original

  • ‚Intemperie’ (GANADORA)
  • ‚Klaus’
  • ‚La inocencia’
  • ‚La noche de las dos lunas’

Mejor película documental

  • ‚Ara Malikian, una vida entre las cuerdas’ (GANADORA)
  • ‚Autorretrato’
  • ‚El cuadro’
  • ‚Historias de nuestro cine’

Mejor película de animación

  • ‚Buñuel en el laberinto de las tortugas’ (GANADORA)
  • ‚Elcano y Magallanes: La primera vuelta al mundo’
  • ‚Klaus’

Mejor película europea

  • Border’
  • ‚Los miserables’ (GANADORA)
  • ‚Retrato de una mujer en llamas’
  • ‚Yesterday’

Mejor película iberoamericana

  • ‚Araña’
  • ‚El despertar de las hormigas’
  • ‚La odisea de los giles’ (GANADORA)
  • ‚Monos’

Mejor cortometraje de ficción

  • ‚El nadador’
  • ‚Foreigner’
  • ‚Maras’
  • ‚Suc de Síndria’ (GANADOR)
  • ‚Xiao Xian’

Mejor cortometraje documental

  • ‚2001, destellos en la oscuridad’
  • ‚El infierno’
  • ‚El sueño europeo: Serbia’
  • ‚Nuestra vida como niños refugiados en Europa’ (GANADOR)

Mejor cortometraje de animación

  • ‚El árbol de las armas perdidas’
  • ‚Homomaquia’
  • ‚Madrid 2120’ (GANADOR)
  • ‚Muedra’

Goya de Honor

  • Pepa Flores, Marisol
Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *