„Ból i chwała” świecą na nagrodach Goya


Film Pedro Almodóvara zyskał miano najlepszego filmu, a Antonio Banderas wygrał kategorię dla najlepszego aktora


Dolor y gloria ”, film fabularny nr 21 Pedro Almodóvara, zdobył nagrodę Goya dla najlepszego filmu w 34 edycji tych nagród Akademii Filmowej w Hiszpanii. Almodóvar zdobył główną nagrodę konkurując z Alejandro Amenábarowem, drugim wielkim faworytem, który rywalizował z „ Mientras dure la guerra ”.

Po raz czwarty w swojej karierze wygrywa, po “Mujeres al borde de un ataque de nervios” ( Kobiety na skraju załamania nerwowego ), “Todo sobre mi madre” ( Wszystko o mojej matce ) i “Volver” , i staje się hiszpańskim reżyserem, który osiągnął to najwięcej razy , przed trzykrotnie nagradzanym Amenábarem i Fernando Truebą.

Almodóvar ma dziesięć nagród Goya, dodając do siedmiu osiągniętych w poprzednich latach kariery za scenariusz, reżyserie i film„ Dolor y gloria ”. Almodóvar przyjął pierwszą Goyę jako Najlepszy Reżyser w 2000 roku przy „ Wszystko o mojej matce”, kiedy wygrał także za Najlepszy Film, powtórzył to w 2007 roku z „Volver” i ponownie ostatniej nocy.

„ Dolor y gloria ” to jeden z najbardziej intymnych i osobistych filmów w filmografii reżysera. Z Antonio Banderasem jako jego alter ego, film opowiada o żywotnym i twórczym kryzysie reżysera i przechodzi od dzieciństwa w latach sześćdziesiątych w rodzinnym mieście do pierwszej dorosłej miłości w Madrycie lat osiemdziesiątych, z przerwą i pisaniem jako jedyna możliwą terapią.

„Nie wyobrażam sobie życia bez dalszego toczenia się” – powiedział reżyser.

Pierwszą nagrodę nocy za „Dolor y gloria” otrzymała reżyserka Teresa Font, która pracowała po raz pierwszy z Almodóvarem; Alberto Iglesias później za ścieżkę dźwiękową; Pedro za najlepszy oryginalny scenariusz, a następnym, który otrzymał Goya, była Julieta Serrano, długo oklaskiwana przez publiczność, jako aktorka drugoplanowa.

Antonio Banderas, który zachwycił nawet Almodóvara, pokazał łzy za zwykłymi okularami przeciwsłonecznymi, i publiczność, pamiętającą o tym że minęły trzy lata po zawale serca. Dwa ostatnie trafiły do ​​najlepszego reżysera i filmu.

Film będzie reprezentował Hiszpanię podczas kolejnych Oscarów, choć trudno jest pokonać tegorocznego faworyta, koreańskiego Bong Joon-ho z „ Parasites”. 


Antonio Banderas

W ciągu całego roku, z nominacją do Oscara włącznie, Antonio Banderas pozostał w swojej rodzinnej Maladze z Goyą jako najlepszy aktor wiodący za rolę w „ Dolor y gloria ” Pedro Almodóvara. „Mam teraz serce w ustach” – powiedział aktor poruszony po otrzymaniu swojej pierwszej Goi w tej kategorii.

„Wiele się od ciebie nauczyłem” – powiedział Banderas Almodóvarowi, z którym pracował przy ośmiu filmach.

„Rozumiałeś mnie lepiej niż ktokolwiek inny. Mam nadzieję, że kręgi się nie zamknęły i że będziemy mieli okazję powrócić do wspólnej pracy w przyszłości – dodał tłumacz.

W wieku 59 lat słynny aktor z Malagi przeżywa najbardziej udany rok swojej długiej kariery dzięki roli Salvadora Mallo, reżysera poświęconego twórczemu kryzysowi zainspirowanemu przez samego Pedro Almodóvara.


Argentyńska „La odisea de los giles”, Goya dla najlepszego filmu latynoamerykańskiego

Argentyńska „La odisea de los giles” w reżyserii Sebastiána Borenszteina z Ricardo Darinem zdobyła nagrodę Goi za najlepszy film południowoamerykański w 34. edycji hiszpańskich nagród filmowych, która odbyła się w Maladze (południowa Hiszpania). „Co za dreszczyk!” – powiedzieli producenci, kiedy podnieśli nagrodę.

Komedia z Ricardo, Chino Darinem i Luisem Brandonim w bardzo chóralnej obsadzie, wygrała i zdobyła Goya numer 18 w Argentynie, najczęściej nagradzanym kraju w tej kategorii w historii Goya.


Penelope Cruz ponownie przyzna Oscara za najlepszy film zagraniczny

20 lat temu Pedro Almodóvar otrzymał Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny za „ Todo sobre mi madre” od Penelope Cruz i Antonio Banderasa, co można częściowo powtórzyć w tym roku, ponieważ madrycka aktorka po raz kolejny będzie odpowiedzialna za ogłoszenie tej samej nagrody. Wyniki zostaną ogłoszone 9 lutego w Dolby Theatre w Los Angeles.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *