Salma Hayek, najlepiej opłacana meksykańska aktorka w Hollywood


To pierwsza Meksykanka, która została nominowana do Oscara w kategorii „Najlepsza aktorka”, uznana za jej działalność filantropijną i aktywizm społeczny


Istnieje wiele meksykańskich aktorek, które chcą się wyróżnić w Hollywood . Niektórzy przybyli, ale tylko Salma Hayek jest najbardziej uznaną, sławną i najlepiej opłacaną w tak zwanej „Mekce kina”. 2 września obchodziła swoje 53. urodziny.

Po nominacji do Oscara w kategorii „Najlepsza aktorka” za rolę w filmie „Frida” stała się najbardziej popularną Meksykanką na świecie.

Urodził się w 1966 roku w Coatzacoalcos, Veracruz. Jest córką polityka i biznesmena Sami Hayek Domínguez, a także piosenkarki operowej Diany Jiménez Medina.


przez GIPHY


Mimo że rozpoczęła karierę w stosunkach międzynarodowych, wkrótce porzuciła ją, by poświęcić się aktorstwu, które rozpoczęła poprzez dzieło dla dzieci „Aladyn”.

Następnie pracowała nad operą mydlaną Nuevo amanecer (1988); zrealizowała kilka reklam telewizyjnych, była „Dziewczyną z Televisy”, a wreszcie zagrała w Teresie w 1989 roku.

Na początku był to melodramat puszczany po południu. Nikt nie miał znaczenia, ponieważ w obsadzie znaleźli się mało znani aktorzy. Jednak dobra interpretacja, jaką dała postaci, którą w przeszłości grałą Maricruz Olivier, sprawiła, że ​​zmienili ją na prime time i pobili rekord publiczności w Meksyku.

Biorąc pod uwagę sławę Salmy, przeprowadziła się do Los Angeles w Kalifornii, aby studiować aktorstwo. Eksperymentowała z małymi rolami w filmach telewizyjnych, aż w 1995 roku wróciła do Meksyku, aby nakręcić El callejón de los milagros , reżysera Jorge Fonsa i zgodził asię uczestniczyć w Desperado, obok hiszpańskiego Antonio Banderasa.

Ze względu na sposób, w jaki był wyświetlana obok Banderasa, aktorka zdobyła tytuł „Najbardziej seksownej Latynoski”, ponieważ oboje zrobili bardzo wybuchowe sceny.

Stamtąd wezwali ją, by zagrała w „ From dusk till dawn ” (Od zmierzchu do świtu), w której wyróżnia się wyjątkową sceną, w której wykonuje taniec erotyczny, podczas gdy żółty pyton przebiega przez jej ciało. Ta scena, w której występuje Quentin Tarantino, zamieniła film w klasykę współczesnego kina.

Tarantino był odpowiedzialny za przekonanie jej do tego. Powiedział jej, że Madonna ma zamiar zaakceptować tę rolę. Następnie Salma przeszła dwa miesiące leczenia hipnozą, aby przygotować się psychicznie i fizycznie, przez fobię do węży.

Filmografia podkreśla także: “Fled” (Perseguidos), 1996; “¿Quién diablos es Juliette?”, 1997; “Fools rush in” (Un impulsivo y loco amor), 1997; “Follow me home”, 1997, i “The hunchback” (El jorobado de Notre Dame), en 1997

Ponadto, “Breaking up”, 1997; “Stole di stole”, 1998; “54” (Studio 54), 1998; “The faculty”, 1998; “Wild, wild West” (Las aventuras de Jim West), 1999; “Dogma”, 1999; “El coronel no tiene quién le escriba”, 1999 i “Frida” (2000).W tym drugim, w którym pracowała także jako producent, Hayek została pierwszą Meksykanką nominowaną do Oscara w kategorii Najlepsza Aktorka. Już w 1954 roku zrobiła to Katy Jurado, ale jako aktorka drugoplanowa.

W marcu 2007 roku ogłoszono, że sławna artystka jest w ciąży i związana jest z ważnym francuskim biznesmenem Francois-Henri Pinault. 21 września tego samego roku aktorka urodziła Valentinę Paloma Pinault Hayek.

We wrześniu 2008 roku miała premierę trzeciego sezonu serialu telewizyjnego Ugly Betty, którego była producentem i za którą była nominowana do nagrody Emmy. Poprzez swoją firmę produkcyjną Rosa Rosa opracowuje serię programów i seriali takich jak Monarca, które będą miały swoją premierę w tym miesiącu.

Salma Hayek wyróżnia się także działalnością filantropijną i aktywizmem społecznym. Charakteryzuje się m.in. uczestnictwem w kampaniach na temat AIDS, raka, przemocy wobec kobiet, praw człowieka oraz obrony imigrantów i dzieci.

W 2010 r. brała udział w „spocie reklamowym” „Inicjatywy Meksykańskiej”, w którym zaprosiła do budowy lepszego kraju, co wywołało kontrowersje, ponieważ od kilku lat mieszka za granicą.

W lipcu tego samego roku ukazał się film  Grown ups (Son como niños) , komedia, w której dzieli się ekranem z Adamem Sandlerem, Kevinem Jamesem, Chrisem Rockem, Robem Schneiderem i Davidem Spade.

Pracował także przy filmach takich jak Kot w butach, obok Antonio Banderasa i Życie to jest to, w reżyserii Alexa de la Iglesia. Za swój występ była nominowana do nagrody Goya w kategorii Najlepsza kobieca rola główna.


przez GIPHY


W 2012 roku Meksykanka miała premierę filmu Salvajes, reżysera Olivera Stone’a, opartego na homonimicznej powieści Dona Winslowa z 2010 roku, w której dzieli się sceną z Blake Lively, Taylor Kitsch, Johnem Travoltą, Benicio del Toro i Demian Bichir.

2 października 2013 r. Aktorka otrzymała „Medalion doskonałości”, którego wyróżnienie przyznane przez Instytut Latynoskiego Klubu Kongresowego (CHCI) zostało dokonane w ramach „Miesiąca dziedzictwa latynoskiego”.

Niedawno Meksykanka została zaprezentowana na D23 EXPO, gdzie ujawniono pierwsze jej zdjęcia w kolorze Ajaxa, przywódcy tak zwanego „Eternal”, który będzie częścią czwartej fazy UCM (Marvel Cinematic Universe) ).

Kilka dni temu żałowała wydarzeń, które miały miejsce w jego rodzinnym Coatzacoalcos, Veracruz, gdzie miał miejsce atak w barze El Caballo Blanco, w wyniku którego zginęło prawie 30 osób.

„Niestety, jest to jedno z niezliczonych nieszczęść, które zdarzają się każdego dnia w Meksyku. Mam nadzieję, że władze dotrzymają obietnicy powstrzymania przemocy. Nadszedł czas, aby położyć kres cierpieniu w kraju, który ma to wszystko ”- napisała na swoich portalach społecznościowych.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *