Salma Hayek, najlepiej opłacana meksykańska aktorka w Hollywood


To pierwsza Meksykanka, która została nominowana do Oscara w kategorii „Najlepsza ”, uznana za jej działalność filantropijną i aktywizm społeczny


Istnieje wiele meksykańskich aktorek, które chcą się wyróżnić w  . Niektórzy przybyli, ale tylko  jest najbardziej uznaną, sławną i najlepiej opłacaną w tak zwanej „Mekce kina”. 2 września obchodziła swoje 53. urodziny.

Po nominacji do Oscara w kategorii „Najlepsza ” za rolę w filmie „Frida” stała się najbardziej popularną Meksykanką na świecie.

Urodził się w 1966 roku w Coatzacoalcos, Veracruz. Jest córką polityka i biznesmena Sami Hayek Domínguez, a także piosenkarki operowej Diany Jiménez Medina.


przez GIPHY


Mimo że rozpoczęła karierę w stosunkach międzynarodowych, wkrótce porzuciła ją, by poświęcić się aktorstwu, które rozpoczęła poprzez dzieło dla dzieci „Aladyn”.

Następnie pracowała nad operą mydlaną Nuevo amanecer (1988); zrealizowała kilka reklam telewizyjnych, była „Dziewczyną z Televisy”, a wreszcie zagrała w Teresie w 1989 roku.

Na początku był to melodramat puszczany po południu. Nikt nie miał znaczenia, ponieważ w obsadzie znaleźli się mało znani aktorzy. Jednak dobra interpretacja, jaką dała postaci, którą w przeszłości grałą Maricruz Olivier, sprawiła, że ​​zmienili ją na prime time i pobili rekord publiczności w Meksyku.

Biorąc pod uwagę sławę Salmy, przeprowadziła się do Los Angeles w Kalifornii, aby studiować aktorstwo. Eksperymentowała z małymi rolami w filmach telewizyjnych, aż w 1995 roku wróciła do Meksyku, aby nakręcić El callejón de los milagros , reżysera Jorge Fonsa i zgodził asię uczestniczyć w Desperado, obok hiszpańskiego Antonio Banderasa.

Ze względu na sposób, w jaki był wyświetlana obok Banderasa, aktorka zdobyła tytuł „Najbardziej seksownej Latynoski”, ponieważ oboje zrobili bardzo wybuchowe sceny.

Stamtąd wezwali ją, by zagrała w „ From dusk till dawn ” (Od zmierzchu do świtu), w której wyróżnia się wyjątkową sceną, w której wykonuje taniec erotyczny, podczas gdy żółty pyton przebiega przez jej ciało. Ta scena, w której występuje Quentin Tarantino, zamieniła w klasykę współczesnego kina.

Sprawdź także  7 meksykańskich aktorów, którzy triumfowali w Hollywood

Tarantino był odpowiedzialny za przekonanie jej do tego. Powiedział jej, że Madonna ma zamiar zaakceptować tę rolę. Następnie Salma przeszła dwa miesiące leczenia hipnozą, aby przygotować się psychicznie i fizycznie, przez fobię do węży.

Filmografia podkreśla także: “Fled” (Perseguidos), 1996; “¿Quién diablos es Juliette?”, 1997; “Fools rush in” (Un impulsivo y loco amor), 1997; “Follow me home”, 1997, i “The hunchback” (El jorobado de Notre Dame), en 1997

Ponadto, “Breaking up”, 1997; “Stole di stole”, 1998; “54” (Studio 54), 1998; “The faculty”, 1998; “Wild, wild West” (Las aventuras de Jim West), 1999; “Dogma”, 1999; “El coronel no tiene quién le escriba”, 1999 i “Frida” (2000).W tym drugim, w którym pracowała także jako producent, Hayek została pierwszą Meksykanką nominowaną do Oscara w kategorii Najlepsza Aktorka. Już w 1954 roku zrobiła to Katy Jurado, ale jako aktorka drugoplanowa.

W marcu 2007 roku ogłoszono, że sławna artystka jest w ciąży i związana jest z ważnym francuskim biznesmenem Francois-Henri Pinault. 21 września tego samego roku aktorka urodziła Valentinę Paloma Pinault Hayek.

We wrześniu 2008 roku miała premierę trzeciego sezonu serialu telewizyjnego Ugly Betty, którego była producentem i za którą była nominowana do Emmy. Poprzez swoją firmę produkcyjną Rosa Rosa opracowuje serię programów i seriali takich jak Monarca, które będą miały swoją premierę w tym miesiącu.

 wyróżnia się także działalnością filantropijną i aktywizmem społecznym. Charakteryzuje się m.in. uczestnictwem w kampaniach na temat AIDS, raka, przemocy wobec kobiet, praw człowieka oraz obrony imigrantów i dzieci.

W 2010 r. brała udział w „spocie reklamowym” „Inicjatywy Meksykańskiej”, w którym zaprosiła do budowy lepszego kraju, co wywołało kontrowersje, ponieważ od kilku lat mieszka za granicą.

Sprawdź także  Po 'Przez moje okno' nadejdzie 'Boulevard / Bulwar' nowa, młodzieżowa adaptacja z Wattpad

W lipcu tego samego roku ukazał się  Grown ups (Son como niños) , , w której dzieli się ekranem z Adamem Sandlerem, Kevinem Jamesem, Chrisem Rockem, Robem Schneiderem i Davidem Spade.

Pracował także przy filmach takich jak Kot w butach, obok Antonio Banderasa i Życie to jest to, w reżyserii Alexa de la Iglesia. Za swój występ była nominowana do w kategorii Najlepsza kobieca rola główna.


przez GIPHY


W 2012 roku Meksykanka miała premierę filmu Salvajes, reżysera Olivera Stone’a, opartego na homonimicznej powieści Dona Winslowa z 2010 roku, w której dzieli się sceną z Blake Lively, Taylor Kitsch, Johnem Travoltą, Benicio del Toro i Demian Bichir.

2 października 2013 r. Aktorka otrzymała „Medalion doskonałości”, którego wyróżnienie przyznane przez Instytut Latynoskiego Klubu Kongresowego (CHCI) zostało dokonane w ramach „Miesiąca dziedzictwa latynoskiego”.

Niedawno Meksykanka została zaprezentowana na D23 EXPO, gdzie ujawniono pierwsze jej zdjęcia w kolorze Ajaxa, przywódcy tak zwanego „Eternal”, który będzie częścią czwartej fazy UCM (Marvel Cinematic Universe) ).

Kilka dni temu żałowała wydarzeń, które miały miejsce w jego rodzinnym Coatzacoalcos, Veracruz, gdzie miał miejsce atak w barze El Caballo Blanco, w wyniku którego zginęło prawie 30 osób.

„Niestety, jest to jedno z niezliczonych nieszczęść, które zdarzają się każdego dnia w Meksyku. Mam nadzieję, że władze dotrzymają obietnicy powstrzymania przemocy. Nadszedł czas, aby położyć kres cierpieniu w kraju, który ma to wszystko ”- napisała na swoich portalach społecznościowych.

Udostępnij

Powiązane posty

Zostaw odpowiedź