Rosalia fot. sony music

Krytykuje się Rosalię za wygraną w Latin VMA, skoro jest Hiszpanką


Piosenkarz otrzymała nagrody w kategoriach najlepszego filmu latino i najlepszej choreografii


Hiszpańska  Rosalia przeszła do historii w poniedziałek, stając się pierwszą Hiszpanką, która wygrała w prestiżowym konkursie MTV Video Music Awards () . Zdobyła nagrody w kategoriach najlepszego filmu latynoskiego i najlepszej choreografii. Zwycięstwo, które wywołało kontrowersje w Internecie, kwestionując, że artysta jest „Latino”.

Podczas gdy sieci eksplodowały z euforią nagrodą dla artystki i kolumbijskiego artysty J Balvina, w sieciach społecznościowych kwestionowano rolę Rosalii w kategorii latino, gdyż przybyła z Hiszpanii.


przez GIPHY


a Latynosi


„Jeśli„ La Rosalía ”zdobędzie tytuł Najlepszego Latynosa na , może powiedzieć, że nie jest Latynoską, ale dziękujw za zaszczyt.” To był jeden z wielu komentarzy, które można przeczytać na Twitterze.

Inny użytkownik zacytował piosenkarkę w swoim krótkim podziękowaniu: „Dziękuję, że pozwoliłeś mi wyrazić swoją kulturę”, , dziewczyno… ”.

Nie był to jedyny przekaz w tym wierszu, podobnie jak przesłanie innej osoby, która przesłała grafikę obejmującą Hiszpanię w kulturze „hiszpańskiej”, ale nie „latino”.

„To policzek, że ludzie, którzy porwali naszych przodków i spowodowali tak wiele cierpień dla naszych społeczności, do dziś znajdują sposoby na wykorzystanie naszej społeczności. Pod płaszczem„ wszyscy jesteśmy tymi samymi ludźmi, ale innego koloru ”, przeklęcie przekleństwa – powiedział inny.

Powód tej kontrowersji, wyjaśniony w mediach cyfrowych Remezcla, pochodzi z grupowania przez przemysł piosenki w języku hiszpańskim w tej samej kategorii.

„Chociaż to nie jej wina, że ​​przemysł muzyczny grupuje artystów z Hiszpanii, Ameryki Łacińskiej i Latynosów ze Stanów Zjednoczonych, nie skorzystała z okazji, by wyraźnie powiedzieć, że nie jest Latynoską”, krytykują wspomniane medium latino, o którym mówi pewna „samoświadomość”, kiedy Rosalia mówiła o swoich korzeniach i możliwości reprezentowania Barcelony i jej kraju.

Dziennikarz muzyczny Gary Suárez na Twitterze mówił o tym, że jest to przypadek, który pokazuje „rasizm w przemyśle muzycznym i mediach”.

„Ciągle rozmawiamy o Rosalii (biały Europejczyk, nie po latino), nie zatrzymując się, gdy jest to największy singiel w języku hiszpańskim w Stanach Zjednoczonych. W tej chwili pochodzi od Secha (Afro-Panamanian), który nie ma jeszcze podobnego zasięgu” – powiedział.


Inni też mieli problem


W podobnych kategoriach hiszpańscy artyści, tacy jak Alejandro Sanz, Rocío Dúrcal, Enrique Iglesias lub Natalia Jiménez, oberwali w przeszłości.

Te oskarżenia o przywłaszczenie kultury uzupełniają te, które Rosalía otrzymała już w Hiszpanii, szczególnie z sektorów flamenco, które krytykują jej styl muzyczny. Nawet kataloński jest krytykowany przez suwerenne sektory w Katalonii za użycie hiszpańskiego jako pierwszego języka.


przez GIPHY


Udostępnij

Zostaw odpowiedź