Artyści z Puerto Rico po skandalu łączą się w siłę przeciwko rządowi

M.in. Ricky Martin, Luis Fonsi i Daddy Yankee proszą o rezygnację gubernatora Ricardo Rosselló

Znani piosenkarze, tacy jak Ricky Martin , Luis Fonsi , Daddy Yankee , Nicky Jam, Ozuna , Resident czy Bad Bunny , stali się widocznymi głośnikami politycznego skandalu, w którym Puerto Rico jest zanurzone po publikacji treści prywatnego czatu rządowego.

Te rozmowy, za pośrednictwem aplikacji Telegram , doprowadziły do ​​najgorszego kryzysu politycznego na wyspie w jej współczesnej historii.

W nich gubernator wyspy, Ricardo Rosselló, i niektórzy ludzie, którzy byli częścią jego wewnętrznego kręgu w Rządzie, szydzili i obrażali znane twarze Puerto Rico, dziennikarzy i przywódców politycznych wszystkich kierunków.

Istnieje coraz więcej instytucji, sektora prywatnego, grup społecznych lub obywateli, których inicjatywy upierają się i naciskają na rząd, z Rosselló na czele, o rezygnacje.

Ale to słowa, gesty, postawy śpiewaków i artystów, wielu z nich z wyspy lub z Puerto Rico, zdołały uwidocznić problem daleko, między innymi poza wyspą.

W tę środę niektórzy będą uczestniczyć w demonstracji, która ma być masowa, i która przejdzie przez Viejo San Juan , aby zaprotestować przeciwko skandalowi.

„Sfrustrowany, zły, czuję straszną presję w klatce piersiowej i to, jak mogę się uwolnić od tego bólu, po prostu podróżuję do Puerto Rico i będe obecny w marszu (…). „ Idziemy do Fortalezy (siedziba rządu) i pozwolimy Ricardo Rosselló wiedzieć, że nie chcemy, by był u władzy, że jesteśmy zmęczeni i nie możemy przystać na cynizm ”- powiedział Martin w swoich sieciach społecznościowych.


„Na szczęście ukazał się czat, ponieważ wszyscy byli narażeni, naśmiewają się z naszych ciał, naśmiewają się z kobiet, społeczności LGBTT osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie, naśmiewają się z otyłości, to wystarczy, nie może tak być (…) Puerto Rico, proszę nieustraszeni, powiedzmy to, obecni, będziemy chodzić w spokoju, ale stanowczo i dokładnie – dodaje.

Właśnie Ricky Martin jest jedną z „ofiar” czatu, ponieważ śmieją się z jego orientacji seksualnej.

Tymczasem Luis Fonsi z Europy poprosił o rezygnację gubernatora i pokazuje swoje „całkowite” poparcie dla ludzi.

„Unikaj cierpienia i globalnego wstydu dla naszych ludzi” – napisał jeden z autorów hitu „Despacito” na Instagramie.


„Korupcja i kradzież bez środków na edukację naszych dzieci, zdrowie ludzi, jak również grabież naszych instytucji i wartości to niewybaczalny akt. Roselló, pomyśl o kraju i naszej wyspie najpierw przed jakimkolwiek innym rozważaniem i natychmiast zrezygnuj, dokonaj pokojowego odejścia”, piszew tekście.

Zapewnia także, że choć dzisiaj jest daleko, jego „serce, głos i wsparcie są z ludźmi. #RickyRenuncia”.

Bad Bunny i René Pérez, znani jako „Residente”, w środę wszczęli sprawę przeciwko gubernatorowi, który został poproszony o rezygnację, zatytułowany „Ostrzenie noży”.


Od soboty, kiedy ujawniono skandal, pokazali swoje oburzenie z powodu sytuacji w sieciach społecznościowych.

Dzisiaj Ozuna, znany przez sukces „Taki Taki”, pokazał swoje poparcie dla „ludu Portorykański, wspieram was podczas tych marszów, aby usłyszeli nasze głosy”.

„Jest wiele lat cierpienia, które należy naznaczyć tego dnia, powierzmy naszą wiarę w Boga, abyśmy mogli iść naprzód zjednoczeni jako lud, Puerto Rico, kocham was i zawsze noszę wasze sobą. ??????? Bez przemocy, dobrych ludzi jest więcej – dodaje na Instagramie.


Tymczasem w tej samej sieci społecznej Nicky Jam, urodzony w Bostonie, ale portorykańskiego pochodzenia, opublikował czarno-białą twarz z ustami pokrytymi kolorową flagą wyspy i angielskim tekstem, w którym brzmi: „Mówi Puerto Rico: gubernator Rosselló musi odejść”.

W przypadku słynnego piosenkarza reggaeton, Daddy’ego Yankee napisał:

„Moje serce cierpi z powodu wydarzeń w moim kraju, a mój głos łączy się z tymi wszystkimi, którzy więcej niż wyjaśnienia domagają się zmiany.” W obliczu przeciwności losu zawsze istnieje możliwość zmiany i refleksji ”- powiedział.

Inni, jak Kani Garcia czy Tommy Torres, również zadeklarowali odrzucenie treści czatu i tego, co odzwierciedla. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *