Jak 'Roma’ może zmienić historię Oscarów?

Są takie rzeczy w filmie 'Roma’, które odbiegają od standardów Oscarów. Jakie?

Kiedyś jego filmowanie wywoływało kontrowersje, z zamknięciami dróg w Meksyku do zmian lokalizacji. Jednak dzisiaj Alfonso Cuarón cieszy się sukcesem, który przyniósł rezultat jego pracy przy „Roma”.

Film zdobył wiele nagród na arenie międzynarodowej i ma zamiar stworzyć historię w kinie meksykańskim, będąc nominowany w 10 kategoriach do Oscarów.

Czarno-biały, z dialogami w Mixtec (dialekt indiański) i debiutującymi aktorami, „Roma” opowiada osobistą historię filmowca. Cuarón portretuje rodzinę z klasy średniej, która przechodzi przez rok naznaczony turbulencjami w latach 70. w Mexico City.

Oto jak może stworzyć historię

 

1. Pierwszy film w języku hiszpańskim, może wygrać w kategorii „Najlepszy film”

„Roma” była kamieniem milowym w historii Oscarów jako pierwszy film w języku hiszpańskim z fragmentami w Mixtecu, który otrzymał nominację do Best Film.

W ciągu 90 lat Akademia nominowała w tej kategorii około 10 filmów nieanglojęzycznych, ale żaden nie wygrał, a wśród nich jest tajwański film „Przyczajony tygrys, ukryty smok” (2001).

Dlatego, jeśli „Roma” zdobędzie złotą statuetkę w Najlepszy Film, stworzy historię w Oskarach, jako pierwszy nieanglojęzyczny film, który zdobędzie najwyższą nagrodę.

2. Pierwsza Meksykanka, który wygrał w kategorii Najlepsza aktorka

Yalitza Aparicio została nominowana do nagrody dla najlepszej aktorki za rolę „Cleo” i stała się pierwszą kobietą pochodzenia autochtonicznego, która została nominowana przez Akademię.

Aparicio jest drugą meksykańską kobietą nominowaną do tej kategorii, po Salmie Hayek za rolę w filmie „Frida” (2003), ale nie dostała nagrody. Gdyby zdobyła statuetkę, Yalitza zostałaby pierwszą meksykanką, która wygrała w kategorii Najlepsza aktorka.

W 91. edycji Oscarów Yalitza rywalizuje z Glenn Close , Olivią Colman , Lady Gagą i  Melissą McCarthy.

3. Wyprodukowane przez Netflix

W przypadku wygranej w kategorii Najlepszy Film, „Roma” osiągnie rekordowy status jako pierwszy film wyprodukowany przez Netflix i dystrybuowany przez platformę streamingową, zanim został wydany w kinach.

Sprawdź także  Film „Crimes de familia” wyróżnia się w serwisie Netflix

„Roma” konkuruje w najwyższej kategorii Oscarów z dużymi produkcjami jak „Blackklansman”, „Bohemian Rhapsody” , „The Favourite”, ” Green Book” i”A Star Is Borna „(Narodziny gwiazdy).

 

4. Zwycięzca w kategorii Najlepszy reżyser i zdjęcia

Alfonso Cuarón może zostać pierwszym reżyserem, który zdobył statuetki w kategorii Najlepszy reżyser i Najlepsze zdjęcia.

Ponadto meksykański filmowiec jest nominowany do najlepszego filmu zagranicznego, najlepszego scenariusza i najlepszego filmu.

 

Udostępnij

Zostaw odpowiedź