Mam nadzieję, że „Roma” (Rzym) pomoże mieć większą różnorodność w kinie: Cuarón

Meksykański reżyser mówi, że jego „dzieło zostało wykonane” i że teraz wszystko jest w rękach publiczności

Rzym” zmienia sposób, w jaki filmy są pokazywane i dystrybuowane – powiedział reżyser Alfonso Cuarón w poniedziałek wieczorem , dodając: „Mam nadzieję, że ta transformacja przyniesie więcej różnorodności w filmie”.

Mówił na czarnym dywanie na premierze filmu w teatrze  Egipcio de Hollywood, w kilka dni po tym jak jego film został uruchomiony na Netflix i po premierze w wybranych kilku miastach w USA.

Prezentacja filmu w czerni i bieli został okraszona udziałem przez aktorek Yalitza APARICIO, Marina de Tavira , scenografa i zdobywcy Oscara Eugenio Caballero, Luis Rosales, reżysera i obsady gościnnej Karla Souza i Diego González.

Wspomniał także o tym, że ten film jest pierwszym w języku hiszpańskim, który może zdobyć Oscara z angielskimi napisami, co nigdy nie miało miejsca od 90 lat.

„Moja praca jest skończona; Zajęło mi to wiele lat, aby skrystalizować ten najbardziej osobisty projekt, więc teraz wszystko jest w rękach społeczeństwa i tych, którzy decydują się przyznać nagrody „- powiedział meksykański reżyser.

Alfonso Cuarón, Yalitza Aparicio i Marina de Tavira na czarnym dywanie premiery filmu w Egyptian Theatre w Hollywood AFP / R. Beck

O czym jest film? Znajdujmy się na początku lat siedemdziesiątych, w kolonii miasta Meksyk, do którego nawiązuje tytuł, Rzym opowiada o życiu rodziny z klasy średniej. Podczas gdy matka Sofía (Marina de Tavira) nie zgadza się z postępującym dystansem swojego męża, jej czwórką małych dzieci opiekuje się Cleo (Yalitza Aparicio) – młoda pracownica domowa, która wkrótce ujawnia się jako oś opowieści.

Postać Cleo ma bezdyskusyjne odniesienie w życiu reżysera: Liborię („Libo”) Rodríguez, nianię braci Cuarón. Reżyser wyjaśnił, że związek między nią a nim był nićmi, które doprowadziły go do labiryntu jego wspomnień.

„Film porusza nie tylko problem, ale niezliczone blizny i tatuaże, które zostały oznaczone na nasze życie, tak, że w każdej chwili co prosiłem było za dzielenie własne wyzwanie,” powiedział.

 
„Każdy film ma i ma swoje własne wyzwania i zawsze jest pewien stopień niepewności w każdym z nich”, powiedział, dodając, że filmowi udało się wyeksponować rany osobiste i społeczne, z których wiele „udostępniliśmy jako Meksykanie”.

Cuarón był zadowolony z nominacji otrzymanej przez Yalitzę Aparicio dla najlepszej aktorki podczas rozdania nagród Critic’s Choice ogłoszonych w tym dniu. „Od początku wiedziałem, że Yalitza przejdzie na nieoczekiwany poziom, ponieważ dla mnie jest sercem” Rzymu „- podsumował.

Sprawdź także  Almodóvar i Cruz zamykają New York Film Festival

Yalitza Aparicio, która występuje w filmie Cuarón w filmie „Cleo”, podzielała także jej spojrzenie na film. Chociaż „Roma” to najbardziej osobisty projekt w historii reżysera Alfonso Cuaróna, „kiedy zobaczyłem go po raz pierwszy, zdałem sobie sprawę, że to także moja historia, bo mam też osobiste blizny”

Pomimo tego, że znajdował się w latach 70. ubiegłego wieku, „nie jest tak różny w kontekście, w jakim dorastałam; represje nadal są przedstawiane uczniom „- powiedziała aktorka, która urodziła się 11 grudnia 1992 r.

„Nadal istnieją pewne problemy rasizmu. Te różnice w klasach społecznych, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem taśmę, kiedy byliśmy w Wenecji, zobaczyłem, że należą one również do mojej historii. Jest w nich wiele rzeczy, których doświadczyłam. Może wiek nie pasuje, ale film jest piękny . „

Po nominacji na najlepszą aktorkę w konkursie Critic’s Choice, które zostały ogłoszone, Aparicio była szczęśliwa, ponieważ „dla mnie oznacza to, że moi ludzie i wielu ludzi zda sobie sprawę, że możemy, że możemy dążyć do wielu rzeczy, o których marzymy. Jestem dumny z tych wszystkich, którzy walczą o swoje marzenia „.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź